Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize? Lepší se to, ale slavit ještě nelze

Česko

Ministři financí zemí G8 na summitu naznačili, že lze začít zmírňovat rozpočtová a měnová opatření v boji s krizí

LECCE (ITÁLIE) Osm ekonomicky nejvyspělejších států světa včetně Ruska (G8) už začíná uvažovat, zda se již pomalu neblíží doba, kdy bude možné odstranit rozsáhlá rozpočtová a měnová stimulační opatření namířená proti ekonomické krizi. Na dvoudenním sumitu v italském městě Lecce o tom diskutovali ministři financí daných zemí.

Ze zveřejněného komuniké po ukončení sumitu vyplývá, že státy opatření chystají odstranit, jakmile budou mít jistotu, že nastalo hospodářské oživení. Upozornili však, že ekonomiky jejich zemí sice vykazují známky stability, ale oživení z krize zůstává nejisté a nezaměstnanost by mohla pokračovat v růstu.

Síla ekonomické bouře polevuje, míní experti „Jsou tu povzbudivé známky stabilizace u řady ekonomik,“ uvedl například americký ministr financí Timothy Geithner. Dodal ale, že na ukončení stimulů je ještě příliš brzy. Podobný postoj vyjádřil rovněž jeho britský protějšek Alistair Darling.„Jednou z věcí, kterou jsme si absolutně jistí, je, že ještě nejsme tak daleko,“ řekl Darling. „Síla ekonomické bouře polevuje. Nikdo však nemluví o tom, že opustíme stimulační opatření již nyní. Ještě nás čeká určitá cesta,“ dodal.

Zástupci jednotlivých zemí se ale hodně odlišovali v názoru, jak rychle by státy měly upoštět od masivních protikrizových opatření. Stejně tak panovala neshoda na provádění stress testů, tedy testování finančního zdraví bank.

Sama debata o ekonomických stimulech proti krizi je značně citlivé téma. Už jen z hlediska toho, že některé státy by opatření mohly stáhnout dříve než ostatní a mohly by kvůli tomu být nařknuty z nedostatečné podpory v boji proti krizi. Ruský ministr financí Alexej Kudrin tak tuto diskusi označil za poměrně bouřlivou.

To všechno nakonec vyústilo k tomu, že se ministři rozhodli požádat Mezinárodní měnový fond (MMF), aby provedl analýzu možných strategií pro ukončení ekonomických stimulů.

Debata ministrů na sumitu tak byla poměrně dynamická. Velká část diskuse se týkala také zmíněných stress testů bank. Testování odstartovalo v USA, kde se zjišťovalo zdraví konkrétních bank.

Naproti tomu v Evropě se testy terpve chystají, ale zde je záměrem ověřit zdraví celých bankovních systémů a nikoliv konkrétních peněžních domů.

Testování bank v Evropě bude jiné než v USA Ministr financí Kanady Jim Flaherty například prohlásil, že by v Evropě mělo proběhnout více testů bank. Odpovědí byla reakce evropských finannčích špiček, že v Evropě se použije jiná metoda testování než v severní Americe a srovnávání účinnosti těchto testů tak není zcela na místě.

Podle Marco Annunziata, hlavního ekonoma bankovní skupiny UniCredit se tak jasně ukazuje, že nadšení pro mezinárodní kooperaci států začíná polevovat s tím, jak krize postupně odeznívá.

Oficiální komuniké sumitu ještě upozorňuje, že skupina G8 je stále zavázána k plnění mezinárodních dohod o pomoci světové ekonomice a bude nadále zajišťovat ekonomické stimuly, pokud to bude zapotřebí. „Musíme zůstat ostražití, abychom zajistili, že bude plně obnovena důvěra spotřebitelů a investorů a že hospodářský růst bude podpořen stabilními finančními trhy a silnými základy,“ uvádí se v komuniké sumitu. „Budeme pokračovat s ostatními v práci na uskutečňování nezbytných kroků k uvedení světové ekonomiky na cestu stabilního a udržitelného růstu,“ uvedli zástupci G8.

Ministři se na sumitu rovněž zavázali k podniknutí finančních kroků proti Severní Koreji a podpořili opatření proti Íránu, jež mají ochránit finanční systém. Severní Korea přitom pohrozila, že použije k vojenským účelům veškeré plutonium, které má k dispozici, a bude nadále pokračovat v obohacování uranu.

Autor: