Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Křížení na vysoké úrovni

Česko

Minulý týden jsem se v Mnichově zúčastnil předpremiéry nového koncepčního vozu BMW, který oslaví svoji výstavní premiéru na ženevském autosalonu. Na pozvánce bylo napsáno, že se jedná o vůz označovaný ve volném překladu jako víceúčelový progresivní sedan. Ve skutečnosti se ale koncept jmenuje BMW řady 5 GT a zástupci automobilky o něm mluvili jako o věrném předobrazu budoucího sériového vozu, který vstoupí na trh v listopadu letošního roku.

Už když byl během tiskové konference automobil schovaný pod plachtou, byly zřejmé jeho značné rozměry. Technické údaje mluví jasnou řečí a prvotní zdání potvrzují: délka 5 metrů, výška 1,56 metru a rozvor náprav přesahující třímetrovou hranici.

Podle slov Iana Robertsona, který je členem představenstva bavorské značky odpovědným za prodej a marketing, se BMW tímto vozem snaží vyjít vstříc měnícímu se životnímu stylu náročných zákazníků po celém světě. Bylo zřejmé, že představený koncept se snaží vyhovět mnoha rozličným nárokům.

Zatímco například svým vzhledem se splývavou zádí a propracovaným interiérem se snaží evokovat lehkost a eleganci klasických kupé, tak v praxi ukázal, že prostorem v zádi se vyrovná luxusním limuzínám. Přitom ale současně nechce nijak zaostat v otázkách praktičnosti. Představený koncept je proto vybaven zadní výklopnou stěnou, která se buď otevře celá jako v pětidveřovém hatchbacku, nebo je možné samostatně otevřít pouze její spodní část, a tímto poměrně omezeným prostorem naložit zavazadla. V principu se jedná o podobné řešení, které používá i česká Škoda Superb.

Mně osobně se na konceptu líbila také bezrámová okna a hlavně zvýšená poloha sedadel, která byla někde na půl cesty mezi klasickými SUV a běžnými osobními vozy. Podobné řešení nabízí například i Mercedes-Benz u své třídy R.

Představený koncept řady 5 GT je pokračováním trendu, který je vidět i v nižších segmentech trhu a spočívá v křížení automobilů jednotlivých kategorií. Představený vůz je zajímavou kombinací různých druhů automobilů, BMW k tomu navíc slibuje, že v kombinaci s pohonem zadních nebo všech kol nabídne i pro tuto značku typické jízdní potěšení.

Když se ale podíváme na představený koncept z jiného úhlu pohledu, zjistíme, že BMW v něm současně naznačuje, jakým směrem se vydá v případě šesté generace standardních modelů řady 5.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...