Krizi Baníku zažehnal Bolf

Fotbalisté Ostravy po třech kolech poprvé vyhráli, trápící se spolufavorit ligy včera porazil Příbram

OSTRAVA Normálně by to byla výhra jen z kategorie „povinných“, ale fotbalisté Baníku Ostrava ji slavili, jako by právě získali titul. Po třech porážkách v řadě včera na domácí půdě porazili 2:0 Příbram a na poslední chvíli zažehnali krizi.

„Spadl nám kámen ze srdce, to vítězství jsme potřebovali. Trápili jsme se hodně dlouho, museli jsme to vydřít,“ ulevil si po utkání kapitán Baníku Rudolf Otepka.

Jeho tým symbolicky spasil hráč, který před čtyřmi dny zavinil porážku se Spartakem Moskva. René Bolf si ve čtvrtek vstřelil vlastní gól, teď rozhodl o vítězství. „Tým není v úplné pohodě, ale krůček po krůčku se bude zvedat. Každý gól nám teď pomůže,“ pochvaloval si trenér Karel Večeřa.

Tři body jsou důležité i pro něj, protože čtvrtá ztráta v řadě by ho mohla dostat do svízelné situace. Spekulace o možném Večeřově odvolání prý však byly mylné. „Je to absolutní nesmysl, nikdo o tomto kroku neuvažoval,“ prohlásil generální manažer klubu Verner Lička.

Na to, aby Baník přesvědčil své fanoušky, že nešlo jen o záchvěv tušených schopností, však obsahovala jeho hra stále mnoho chyb. „Podobných zápasů, kdy potřebujete vyhrát, ale nepodaří se to, jsem už zažil hodně. Ale tentokrát jsme to vydřeli,“ souhlasil Otepka.

Baník nejvíce limituje trápení loňského kanonýra Václava Svěrkoše. Spolupráce s Davidem Střihavkou zatím nefunguje a včera dopadla stejně i varianta s Robertem Zeherem. „Svěrkoš dal čtyři góly, to není špatný průměr. Spíš jde o to, aby se do střílení gólů zapojil i někdo další,“ upozornil Otepka.

Svěrkoš přestal střílet góly a nikdo jiný nedokáže jeho roli převzít. Výsledkem mírné převahy Ostravských tak včera za celý první poločas byly pouze dvě hlavičky Tomáše Mičoly – první šla přímo do náruče gólmana Příbrami, druhá se do branky dostala, ale z ofsajdu.

Moralesovi pomáhal med Kdo čekal, že se Příbram na Bazalech před vlastní brankou jen opevní, musel být překvapen stejně jako ostravští zadáci.

Obě největší nevyužité šance zápasu totiž patřily právě Středočechům: už ve 3. minutě zmařil domácí gólman sólo Daniela Huni a na začátku druhé půle zase Tomáš Borek hlavičkoval z pěti metrů nad branku.

„V každém zápase děláme nějaké chyby, ale musíme být s hráči trpěliví. Většina z nich hraje první ligu poprvé. Musejí ještě vyrůst,“ komentoval zahozené šance trenér Příbrami Massimo Morales.

Italský kouč nervózně přešlapoval před lavičkou a za celé utkání prý spotřeboval dvě krabičky medu. Proč? „Potřebuji udržet koncentraci celých 90 minut a med mi v tom pomáhá,“ vysvětloval.

Precizní hra příbramské obrany pak byla pro Baník stejně nepříjemná jako sychravé počasí pro fanoušky. Domácí hráči měli dál převahu, ale jejich ofenziva byla těžkopádná. Kazili přihrávky a do šancí se dostávali výjimečně.

Vysvobození přinesla až standardní situace. Bolf si půl hodiny před koncem vyskočil na rohový kop Otepky a přesnou hlavičkou vstřelil vítězný gól. „Pomohla nám standardka, která v minulých zápasech většinou pomáhala našim soupeřům,“ připomněl Večeřa. Jeho hráči chtěli rychle využít získané sebevědomí, jenže Daniela Tchuře v závěru vychytal příbramský brankář, Svěrkoš zase z úhlu trefil břevno. Druhý gól padl až v poslední minutě, kdy si střelu Střihavky do vlastní sítě srazil Stanislav Nohýnek. „Věřím, že nám to pomůže,“ usmál se Večeřa.