Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Krkonoše zasáhl orkán, stouply i hladiny řek

Česko

  9:03aktualizováno  10:32
Mladá Boleslav/Hradec Králové - Intenzivní víkendový déšť zvedl hladiny řek. Nejvýrazněji stoupla Jizera, která dosáhla třetí povodňový stupeň. Silný vítr zasáhl hřebeny Krkonoš. Na Sněžce ráno foukal rychlostí 144 kilometrů v hodině a dosáhl rychlosti orkánu.

Ilustrační foto foto: Hynek Glos, Lidové noviny

"Silný vítr by měl v dalších dnech již slábnout," řekl Jiří Jakubský z hradecké pobočky
Českého hydrometeorologického ústavu. Nárazový vítr foukal na hřebenech nejvyšších českých hor také v neděli, kvůli větru se zastavila v neděli odpoledne například Lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

Voda z tajícího sněhu na hřebenech hor a silné srážky zvedly hladiny řek. Hladina Jizery se zvedla kvůli tajícímu sněhu z hor a zaplavila části silnic u Bakova, Loukova a Mohelnice. "Voda na vozovkách dosahuje do výšky až 20 centimetrů, nedoporučujeme těmito úseky projíždět," řekl  pracovník dispečinku Správy a údržby silnic Mnichovo Hradiště.

Také řeky Smědá a Kamenice v noci vzrostly na třetí povodňový stupeň - ohrožení. Ve srovnání se záplavami z letošního srpna však řeky nenapáchaly žádné velké škody. Většinou se vylily jen na louky. Zhruba od půlnoci hladiny klesaly, což by mělo pokračovat.

Ráno nejvíce rozvodněné řeky v Libereckém kraji dosahovaly už jen hodnot druhého nebo prvního povodňového stupně. V Bakově nad Jizerou měla více než pět metrů, což představuje druhý povodňový stupeň.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!