Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krok komise vnímáme jako velmi riskantní

Česko

Mluvčí plynárenské společnosti RWE Transgas Martin Chalupský říká, že náklady na oddělení produkce energií a jejich distribuce, takzvaný unbundling, by se nakonec mohly promítnout do zvýšení cen pro konečné spotřebitele.

* LN Jak hodnotíte návrhy Evropské komise, které mají směřovat k větší konkurenci v energetickém sektoru?

Je předčasné to hodnotit jako celek. Jako nejproblematičtější vidíme návrh takzvaného vlastnického unbundlingu, což je doslova nucený odprodej přenosových a distribučních soustav. Myslíme si, že zatím nikdy nikdo neprokázal, že by takové opatření mohlo posílit hospodářskou soutěž nebo že by vedlo ke snížení cen energií. Veškeré podklady a analýzy, které máme k dispozici, ukazují pravý opak. Unbundling je skutečně experiment, který nebyl nikde odzkoušen, a je to dokonce podle našeho názoru velký zásah do vlastnických práv velkých energetických koncernů a společností.

* LN Kdo by hradil vzniklé náklady tohoto případného procesu?

To jsou náklady, které by vznikly ze zákona. Ty nemůže nést provozovatel. Náklady by se v konečné fázi mohly promítnout do zvýšení cen pro konečné spotřebitele.

* LN Nemyslíte si, že jde o návrh, jímž si komise vytváří prostor, kam ustoupit?

Naším úkolem je vyrábět a dodávat energii - to je naše hlavní činnost. Bohudík se nezabýváme politickým taktizováním, které se odehrává v Bruselu. Dnes je situace, co se týká zdrojů, poměrně napjatá. Komisí navrhovaný restrukturalizační krok takového rozměru, který dá do pohybu obrovský majetek v podobě sítí a tranzitních plynovodů po celé Evropě, je velmi riskantní.

* LN Na druhou stranu by přenosovou soustavu nemohla koupit společnost mimo unii, která nemá oddělenou výrobu od distribuce. Například Gazprom.

To je politická a bezpečnostní obava ze vstupu neznámých subjektů na energetický trh v Evropě. Ale energetické koncerny typu RWE nebo Electricité de France jsou transparentními a tradičními partnery jednotlivých států i EU. Ve chvíli, kdy se majetek dá do pohybu, se transparentnost může ztratit, vlastnictví nemusí být tak zřejmé a jednoznačné a garantem spolehlivých dodávek pro stát už nebude tradiční energetický koncern, ale více hráčů na trhu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!