Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pozor na nákup kryptoměn, můžete nevědomky prát peníze, varuje státní zástupce

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Při nákupu a prodeji kryptoměn se lze z nedbalosti dopustit trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz. Člověk se tak může vystavit nejen nebezpečí trestního stíhání, ale i uznání viny a uložení trestu u soudu, varoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Upozornil, že jeho instituce se s podobnými případy setkává stále častěji.
  17:52

Cimbala popsal, že pachatel, který potřebuje zlegalizovat peníze, volá náhodným lidem. Případně lidem, které si vytipoval na základě jejich amatérského nákupu či prodeje kryptoměn. Tvrdí jim, že vyhráli v soutěži, že získali nečekaný výnos při obchodování s kryptoměnami nebo že mohou získat provizi, jestliže zprostředkují další obchody s kryptoměnami.

Následně po nich žádá, aby mu umožnili vzdálený přístup k počítači či mobilnímu telefonu s internetovým bankovnictvím. Za aktivní pomoci volaných lidí jim připíše na účet kryptoměny a umožní jim, aby s nimi nakládali - například je převáděli v rámci elektronických peněženek. Poté si pachatel kryptoměny převede zpět.

„Pokud volaný umožní dispozici se svým internetovým bankovnictvím, aktivně volajícímu pomáhá, plní jeho pokyny - zasílá mu potvrzovací kódy, nakupuje kryptoměny, registruje se na platformách umožňujících obchodování s kryptoměnami, neověřuje si původ přijatých finančních prostředků a tyto následně zobchodovává za kryptoměny atd. - může svým jednáním spáchat trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ konstatoval Cimbala.

Státní zástupce podotkl, že takovým volaným lidem chybí základní opatrnost a že je neznalost zákona neomlouvá. I pokud spáchání trestného činu neplánovali, ale bez logického a věrohodného důvodu fakticky umožnili zastření původu věci pocházející z trestné činnosti, mohou je soudy potrestat.

Státní zastupitelství proto vyzvalo veřejnost, aby ke správě svých bankovních účtů přistupovala se zvýšenou opatrností, aby neumožňovala vzdálenou správu svých počítačů a telefonů nedůvěryhodným lidem a aby nevěřila legendám o výhrách v soutěžích, jichž se neúčastnila.

Za nedbalostní legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí až roční vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. U věcí pocházejících ze zvlášť závažného zločinu nebo u hodnot velkého rozsahu mohou soudy ukládat až pětileté odnětí svobody.

Autoři: ,

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj