Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kucka už brzy Spartě zamává

Česko

O odchodu slovenského fotbalisty do FC Janov budou jednat oba kluby * Náhradu na Letné shánět nebudou

PRAHA Kdo toužil zahlédnout Juraje Kucku hrát za Spartu, propásl s velkou pravděpodobností poslední příležitost loni v prosinci. Slovenský fotbalista se možná už dnes převlékne natrvalo do dresu FC Janov. Ve Spartě jsou přichystaní schválit odchod jedné ze svých opor do italské ligy. Ještě nedávno tvrdili, že konkrétní nabídka neleží na stole, během vánoční dovolené se ale situace vyvíjela.

„Dřív se debaty odehrávaly v oblasti spekulací, teď si sedneme přímo se zástupci klubu. Nejde o zprostředkované nabídky přes nějaké skauty,“ shrnul posun trenér Sparty Jozef Chovanec na začátku zimní přípravy.

Zdá se, že kouč už z hlavy pustil představy, jak by mohl účastníka posledního mistrovství světa v sestavě dál využít. Zástupci Janova přiletí dnes do Prahy s cílem, aby transakci uzavřeli. Zbývá dotáhnout její nejpodstatnější část – výši odstupného, která by se měla pohybovat mezi 60 a 80 miliony korun.

Co si počít s takovým bohatstvím? Na Letné mají podle Chovance jasno, že ze získaných prostředků okamžitě neukrojí část na shánění náhrady za Kucku. „Přikláním se k tomu, že to budeme řešit z vlastních zdrojů.“

K dalšímu velkému prodeji už pak nebude Sparta nucena. V případě kanonýra Bonyho Wilfrieda se mluvilo o zájmu Bursasporu, turecká stopa však rychle vychladla. „Jsem rád, že nabídky na naše přicházejí, protože dřív tomu tak nebylo. Dlouhodobě je zájem nejen o Wilfrieda, ale také o Vacka nebo Kadlece. Stále však platí, že budeme uvažovat jen o seriózních nabídkách, a jediná taková se týká Kucky,“ zněl Chovancův komentář.

Testují parťáka pro Kweukeho Včera krátce před desátou hodinou dopoledne do tréninkového areálu Sparty najela kolona luxusních vozů, z nichž vystoupily známé tváře: Řepka, Blažek, Sionko a Matějovský. Na prvním tréninku se objevili ale také dva nováčci.

Na zkoušku vzal Chovanec obránce Ondřeje Švejdíka, který poslední čtyři roky působil v nizozemském Groningenu, nyní je volným hráčem. Zájem o něj měl trenér Sparty už před půlrokem, ale tehdy příchod bývalého hráče Mladé Boleslavi nebo Bohemians zmařily zdravotní potíže. Kromě Švejdíka si Sparta otestuje také Martina Abenu. Předností kamerunského záložníka by měla být sehranost s podzimním objevem Leonardem Kweukem z Dunajské Stredy.

V hledáčku Sparta zaměřila i chorvatského útočníka Andreje Keriče z Liberce či obránce Tomáše Zápotočného, jehož pozice v Besiktasi Istanbul je nejistá. V obou případech ostrá vyjednávání teprve začnou. „Uvidíme, jak se to vyvine,“ prohlásil Chovanec.

***

Možné zimní posily Sparty * Obrana: Ondřej Švejdík (z Groningenu), Tomáš Zápotočný (z Besiktase Istanbul) * Záloha: Martin Abena (z Dunajské Stredy) * Útok: Andrej Kerič (z Liberce)

Autor: