Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kulhánek řešil s britským velvyslancem urážky českých dětí, ty měly útočit na Kamaru. Od Skotů požaduje omluvu

Česko

  12:21aktualizováno  13:07
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek požaduje po Skotské fotbalové asociaci omluvu nebo distanc od poradce pro rovnoprávnost a diverzitu Marvina Bartleyho, který české děti označil za "zkažené ovoce". Kulhánek to řekl v pondělí poté, co si předvolal britského velvyslance Nicka Archera.

Kulhánek si Archera předvolal, aby s ním jednal o urážkách českých dětí v médiích a na internetu v souvislosti se čtvrtečním fotbalovým utkáním Sparty Praha s Glasgow Rangers. 

Tomuto zápasu na stadionu Sparty mohli ve čtvrtek přihlížet jen dětští diváci s doprovodem a opakovaně bučeli na hráče tmavé pleti Glena Kamaru. Britská média, trenér Rangers i Kamarův právník chování diváků odsoudili.

Kulhánek však zcela odmítl, že by reakce dětí na tohoto hráče měla cokoliv společného s rasismem. Mladí fanoušci tím dávali najevo svou averzi k finskému záložníkovi tmavé pleti, který v březnovém osmifinále Evropské ligy proti Slavii obvinil obránce Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky.

Ministr zahraničí také zdůraznil, že reakce Bartleyho je o to horší, jelikož on sám je odpovědný za rovnoprávnost a diverzitu, a sám předvádí pravý opak. 

Lhůtu k omluvě nebo distancu od Bartleyho britskému velvyslanci nedal. „Považuji to za tolik závažné, že věřím, že se k tomu představitelé Skotské fotbalové asociace postaví čelem,“ řekl Kulhánek. 

Od omluvy očekává uklidnění situace v české společnosti i vzájemných vztahů mezi Českem a Británií. Současná situace ministra znepokojuje i kvůli probíhajícím studentským programům mezi oběma zeměmi. 

Neurážejte naše děti. Spartu šokuje chování skotské strany

Za přítomnosti dětských diváků s doprovodem se utkání odehrálo kvůli dřívějšímu rasistickému chování části fanoušků. Díky výjimce mohlo s doprovodem do hlediště 10 879 dětí ve věku od šesti do 14 let, které doprovázely bučením a pískáním každý Kamarův kontakt s míčem. 

Kamara tehdy ohlásil, že na něj od kapitána hostů Kúdely směřovala rasistická poznámka. Po utkání pak Kúdelu fyzicky napadl. I když Kúdela rasismus popřel, dostal od UEFA zákaz startu v deseti zápasech a přišel tak o mistrovství Evropy. Kamarovi za útok na Kúdelu zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání.

Kamarův právní zástupce Aamer Anwar ihned po čtvrtečním utkání na Spartě obvinil dětské fanoušky z rasismu a slovně zaútočil i proti Praze. Posléze se k němu přidala některá skotská média i trenér Rangers Steven Gerrard. Kulhánek naproti tomu v pátek uvedl, že záměrně šířené nechutné urážky českých dětí v médiích a na internetu do fotbalu nepatří a do dobrých vztahů mezi dvěma zeměmi už vůbec ne.

Je mi z toho smutno, hodnotí fotbalovou kauzu Babiš. Za Kulhánkem stojí

Kulhánka v sobotu podpořil i premiér Andrej Babiš (ANO). Na sociálních sítích uvedl, že z přístupu skotských médií je mu smutno.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat