Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Britský velvyslanec Archer ocenil postup vlády v kauze Vrbětice, uvedl po schůzce ministr Kulhánek

Britský velvyslanec Nick Archer. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha - Britský velvyslanec v ČR Nick Archer ocenil postup českého kabinetu v kauze Vrbětice a ujistil o jednoznačné podpoře britské vlády. Na twitteru to ve čtvrtek po jednání uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).
  14:37

Podle webu týdeníku Respekt britský premiér Boris Johnson v dopise českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) dříve napsal, že se s ním měl kvůli informacím o zapojení ruských agentů do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích spojit.

Hamáček v souvislosti s Vrběticemi zprostil mlčenlivosti šéfa rozvědky i policie

Kabinet kvůli informacím orgánů činných v trestním řízení a tajných služeb o zapojení agentů GRU do explozí 17. dubna oznámil, že ČR vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády v ČR. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

„Řešili jsme česko-britské vztahy po brexitu, pravidelné konzultace mezi resorty a bezpečnostní spolupráci. Britský velvyslanec opět ocenil rázný postup naší vlády v kauze Vrbětice a ujistil mě o jednoznačné podpoře britské vlády,“ uvedl ke čtvrtečnímu jednání Kulhánek.

„Doufal jsem, že se spolu spojíme po telefonu dříve, než vyšly najevo zprávy odhalující pachatele výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 a jejich napojení na zločiny spáchané týmiž jedinci později v Salisbury,“ napsal Johnson v dopise na začátku května.

Odškodnění obyvatelům v okolí Vrbětic bude řešit nová pracovní skupina, slíbil Kulhánek

Zmínil ale též podporu ze strany Londýna. „Píši vám, abych vyjádřil nejsilnější možnou podporu vaší reakci na zákeřné ruské aktivity namířené proti vaší zemi. Vaše odhodlaná obrana národní suverenity bude mít nepochybně pozitivní dopad přesahující hranice vaší země a pomůže zabránit dalším podvratným krokům cizích států,“ dodal Johnson.

Prezidenti a premiéři zemí EU vyjádřili koncem května na bruselském summitu solidaritu Česku. O společném vyhošťování diplomatů v solidaritě s Českem lídři nejednali. K takovému kroku přistoupily Slovensko nebo pobaltské státy.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat