Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Kulturu povede „zcela neznámý“ muž

Česko

Jiří Besser překvapivě ministrem kultury a Ivan Fuksa zemědělství – co od nich čekat

PRAHA Má zodpovídat za oblast kultury, jenže pro lidi z branže zůstává zcela neznámý. Dvaapadesátiletý Jiří Besser, zřejmě nejpřekvapivější volba z Nečasovy vládní sestavy, dosud působil jako starosta středočeského Berouna. Právě ten se pod jeho taktovkou letos v dubnu stal Historickým městem roku 2009. To je však jedna z mála kulturních linek, které k Besserovi vedou.

„Výběrem jsem zděšen a hluboce zklamán. Se mnou i soudní lidé z kulturní obce,“ tvrdí výtvarník Jiří David. „Pro kulturu je to obecně tragický výsměch. Nic se nestane, třeba Národní galerie se může dál těšit ve své impotenci,“ odhaduje David.

Podobně negativní ohlasy přidávají i další. „V civilizovaných zemích bývají lidé odborně spojeni se svým resortem. Tato vláda jde ve svém experimentu opravdu hodně daleko,“ myslí si třeba dokumentarista Vít Janeček. Besser se přesto své role nezalekl. „Nemyslím, že ministr musí být zrovna rolník nebo herec podle toho, ve kterém působí resortu. Je třeba, aby měl manažerské schopnosti, které jsem snad jako starosta získal,“ uvedl včera v rozhovoru pro Radiožurnál.

Z komunisty nestraníkem Právě manažerské schopnosti a tvrdé lokty při vyjednávání prý lemují Besserovu politickou kariéru. Ještě před revolucí stihl v létě 1989 vstoupit do KSČ, legitimaci však po pár měsících složil.

Od té doby zůstává nestraníkem. I bez partajní příslušnosti však čtyřikrát ovládl radnici devatenáctitisícového Berouna, jemuž tak šéfuje nepřetržitě šestnáct let.

„Určitě dokázal město pozdvihnout. Získal třeba mnoho dotací. Na druhou stranu je znám svým nepřístupným, až nedemokratickým jednáním. Zarážející je také to, že veřejné zakázky ve městě ovládají pořád ty samé firmy,“ popisuje Daniel Brodan, který kvůli dění ve městě inicioval vznik občanského sdružení Berounští nestraníci.

O Besserovi se původně uvažovalo jako o možném šéfovi resortu zemědělství či místního rozvoje. Jeho nominace na ministerstvo kultury byla o to překvapivější, že byl členem expertního týmu pro podporu podnikání, energetiku a dopravu. „Poznal jsem ho jako korektního vyjednavače. Resort zvládne,“ myslí si jeho kolega z expertní skupiny Viktor Paggio za Věci veřejné.

Besser už stihl naznačit, jakým směrem by se mohly ubírat jeho první kroky v úřadu: chce vypsat výběrové řízení na nového šéfa filharmonie, konkurz nevylučuje ani v případě Národní galerie.

„Nemyslím, že ve vládě, která bude bojovat proti korupci, by mělo dojít k obsazování postů bez výběrového řízení,“ uvedl na Radiožurnálu Besser.

NEČASOVI MINISTŘI Seriál LN

Autor: