Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V českých řekách je málo vody. Pro vodáky nemusí být sjízdné

Slovensko

  8:57
PRAHA - V řekách v Česku je stále málo vody. V posledním týdnu k tomu přispělo teplé letní počasí a delší období bez deště. Pro vodáky tak již některé řeky nejsou sjízdné, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Půjčovna loděk na náplavce 8.června, řeka Radbuza, Plzeň foto: MAFRA - Pavel Němeček

„Menší nížinné řeky mají ještě nějakou vodu ve svých korytech, ale někde je již vyloženě sucho,“ uvedl Jančar. Ze seznamu sjízdných toků podle něj vypadla Bílina a Úhlava, na hranici splavnosti se pak pohybuje Radbuza a Ploučnice. Vody není nazbyt ani na dolních tocích Úpy či Metuje, na Orlicích je nutné se vyhýbat mělčinám.

Pozor na mělčiny

„Vodáci tak mají možnost se vydat v Čechách na Vltavu pod Vyšším Brodem. Horní tok, kde je třeba být registrován, je na hranici a do konce týdne může klesnout pod minimum,“ uvedl Jančar. Splavná je podle něj stále Otava, ale pod jezy na ní lze objevit mělčiny. Lužnici mohou vodáci sjíždět od Suchdola nad Lužnicí do Týna nad Vltavou, Sázavu pouze na středním toku. S velkými problémy je možné vyrazit také na Ohři.

Lepší situace není podle Jančara ani na Moravě. Bečva je splavná jen s odřeným kýlem, Odru lze sjíždět až pod Ostravou, kdy se spojí s Ostravicí a Opavou. Moravu by vodáci měli jezdit až od soutoku s Desnou, Dyji až od Nových Mlýnů. Sucho je na dolních tocích řek Vysočiny.

„Pokud tedy nespadne více vody z nebe, musí vodáci zatím počítat spíše se suchou sezonou,“ uzavřel Jančar. Vodáci se podle něj mohou také přeorientovat na klidnou vodu. K tomu mají možnost tento víkend v Nové Peci na Lipně na setkání mořských kajakářů, kterým stačí pro pádlování větší rybník. Lepší situace s vodou je pak na Slovensku a v Polsku.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!