Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Kynžvartské klima je léčivý zdroj, rozhodl stát

Česko

LÁZNĚ KYNŽVART, Chebsko Klimatické podmínky v Lázních Kynžvart, kde působí Dětská lázeňská léčebna, zařadilo od letoška ministerstvo zdravotnictví mezi přírodní léčivé zdroje.

Vysokou a stálou vlhkost vzduchu ovlivněnou blízkými smíšenými lesy a ideálně čisté ovzduší potvrdil dlouhodobý monitoring, jehož výsledky byly jednou z podmínek pro rozhodnutí ministerstva.

Mezi přírodní léčivé zdroje jsou řazeny zejména minerální vody nebo rašeliny a peloidy. Klimatické podmínky jen ojediněle, třeba v případě Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku. Podle ředitelky léčebny Hany Hruškové i kynžvartská léčebna na své klima upozorňovala. „Jen nás nenapadlo, že by mohlo být také klima uznáno jako oficiální léčivý zdroj,“ poznamenala. Kynžvartské klima pomáhá léčit nespecifická onemocnění dýchacího ústrojí dětí od dvou do 15 let.

Léčebna několik měsíců připravovala podklady, které v závěru loňského roku předala ministerstvu k posouzení. Z měření vyplynulo, že třeba průměrná koncentrace polétavého prachu, jehož průměrný čtyřiadvacetihodinový imisní limit je 50 mikrogramů na metr krychlový, se v Kynžvartu pohybuje kolem 13 mikrogramů. U oxidů síry s limitem 125 mikrogramů dosahují naměřené hodnoty v Kynžvartu v průměru do tří mikrogramů.

V kynžvartské léčebně, která je státní organizací, se loni léčilo 1200 dětí. Jejich počet vzrostl oproti roku 2008 o sedm procent.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!