Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

La Putyka: Fantazie měřená půllitrem

Česko

PRAHA Dnes má v pražské La Fabrice oficiální premiéru projekt Rostislava Nováka a režijního tandemu Skutr. Vupravené podobě tak navazuje na úspěšné uvedení pracovní verze v prosinci loňského roku, které vidělo víc než 300 diváků. Kromě šesti repríz v La Fabrice v dubnu a květnu mohou diváci nový projekt vidět i v červnu na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové nebo na lodi Tajemství Divadla bratří Formanů.

Nechceme kopírovat francouzský nový cirkus Nová inscenace kombinuje akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony v originálním pojetí nového cirkusu, jenž nahlíží na atmosféru české putyky „skelným pohledem střízlivého půllitru“. Objevuje hospodskou fantazii a změněnou realitu, kdy na chvíli přestávají platit fyzikální zákony a diváci jsou svědky nečekaných akrobatických, hudebních i pohybových jevů.

Originální pojetí inscenace La Putyka je vedeno snahou nekopírovat francouzské zdroje nového cirkusu. „Francií jako kolébkou nového cirkusu se samozřejmě inspirujeme, ale tak, jako mají Francouzi víno, tak mají Češi pivo. Naše inscenace proto vychází z českých reálií hospodského života. La Putyka je hospodský nový cirkus,“ přibližuje svůj nový projekt Rostislav Novák. Co se honí v hlavách hospodských štamgastů, předvedou mistři v akrobatických skocích na trampolíně (Petr Dejl je několikanásobný mistr ČR), profesionální tanečníci nebo mistr bojového umění wu-shu (Petr Horníček je vicemistrem Evropy). Během vystoupení dojde i na triky s gymnastickými balony, speciálně upravenými pro koňské pólo. Hudbu obstará seskupení Tros Discotekos (Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián). Ačkoliv tomu název jejich formace nenapovídá, naživo budou hrát třeba i poupravenou odrhovačku: „Když máš v chalupě orchestrión, tak máš v chalupě orchestrión.“ Během představení přesvědčí nejen o svém hudebním talentu, ale i o dovednosti dobře natočit vychlazenou dvanáctku.

Vrchním La Putyky je těžko přehlédnutelný herec královéhradeckého Divadla Drak Jiří Kohout. Ve spolupráci se Skutrem na sebe upozornil už rolí Sluhy v inscenaci Mistr a žák a v La Putyce potvrzuje svůj mimořádný herecký a improvizační talent.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...