Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Labutí jezero v nové choreografii

Česko

Národní divadlo uvádí dnes a zítra v premiéře nejslavnější klasický balet Labutí jezero, který s baletním souborem připravuje světoznámý choreograf, režisér a tanečník Kenneth Greve.

PRAHA Labutí jezero si získalo proslulost díky nesmrtelné hudbě Petra Iljiče Čajkovského a jeho nejznámější choreografii Lva Ivanova a Mariuse Petipy, která měla premiéru v roce 1895 v Mariinském divadle v Petrohradě. Národní divadlo nyní uvede jedenáctou verzi pohádky o zlém knížeti Rotbartovi, který začaroval dívky v labutě, a o nešťastném princi zamilovaném do něžné Odetty. Nahradí tak dvanáct let uváděnou inscenaci týmu Erich Walter – Růžena Mazalová – Vlastimil Harapes. „Velké repertoárové stálice jako Labutí jezero nebo Louskáček by neměly opomíjet vývoj divadla,“ řekl šéf baletu ND Petr Zuska. Proto oslovil Kennetha Grevea, jehož pojetí vychází z původní petipovsko-ivanovovské verze, ale zároveň se snaží o režijní tvar odpovídající vývoji klasického tance i divadla moderní doby. „Stěžejní pas de deux v druhém a třetím jednání jsou nastudována tradičně. Čtvrté jednání postavil choreograf prakticky celé jinak. Choreografický jazyk se projevuje především v jeho režijním záměru, chce po nás nejen technickou zdatnost, ale také abychom divákovi sdělili, co hrajeme, a udrželi linii vyprávění,“ uvedla primabalerína Národního divadla Zuzana Susová, představitelka Odetty.

Hlavní postavy tu nejsou jen dvě, princezna Odetta a princ Siegfried, ale důležitou roli má i přítel prince Benno a kníže Rotbart, který je nejen čarodějem, ale také snoubencem královny.

Inscenaci připravuje také scénografka a návrhářka kostýmů Karin Betzová. Scénografie je čistá a střídmá, kombinuje romantické prvky s moderním designem. Ve dvojroli Odetty/Odilie se představí Zuzana Susová a Nikola Márová, prince Siegfrieda ztvární Jiří Kodym a Michal Štípa. Proradného Rotbarta zatančí Allexandre Katsapov a Richard Kročil, přítele prince Karel Audy a Jiří Waňka.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...