Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Labyrint světla zazáří v Bruselu

Česko

PRAHA Evropská unie včera vyhlásila rok 2009 Evropským rokem tvořivosti a inovací. Stalo se tak z české iniciativy, podnět dala výstava výtvarníka Petra Nikla a jeho mezinárodních přátel nazvaná Orbis pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie.

Jejich vizuálně-akustická expozice inspirovaná myšlenkami Komenského okouzlila malé i velké diváky všude, kde se objevila, a nadchla též evropského komisaře Jána Figeľa: „Komenského myšlení mě inspirovalo k tomu, abych navrhl rok 2009 za Evropský rok tvořivosti a inovací.“

Předělem mezi Evropským rokem mezikulturního dialogu (2008) a nastupujícím rokem 2009 se stal vtipný koncert Vídeňského zeleninového orchestru, jehož členové také „v niklovském stylu“ předvedli svou vynalézavost - vystoupili s hudebními nástroji vyrobenými pouze ze zeleniny.

Petr Nikl s dvaceti přáteli přichystali již další originální expozici, v níž je návštěvník spolutvůrcem. Výstava s názvem Labyrint světla je „světelnou imaginativní laboratoří“ a jejím smyslem je „uvést lidi do aktivního procesu tvorby. Prostřednictvím vlastní fantazie se stávají tím nejdůležitějším prvkem, nástrojem i obsahem projektu,“ upozorňuje Petr Nikl.

Slavnostní uvedení Labyrintu světla se v dubnu uskuteční v Bruselu. Má status oficiální doprovodné akce v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. V květnu bude mít českou premiéru v Praze-Bubenči v Ekotechnickém muzeu.

Autor: