Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ladislav Šerý Laserová romance 2

Česko

Literární provoz je víceméně plynulý. Občas ale také potřebuje nějaké to vytržení, tedy tím dobrý směrem, nemám na mysli to, že někdo známý taky vydá knihu, kterou vůbec vydávat nemusel... Ladislav Šerý (1958) po Laserové romanci (2005) přichází s jejím „pokračováním“.

Vnové knize, vydané nakladatelstvím Fra, najdeme to, co známe z předchozí Laserové romance, tedy vršení – nyní přeskupených a také několika nových – číslovaných „veršů“, plných vtipných postřehů: „číňani jsou nejhorší, voni jsou takoví nenápadní, slušní, ale nikdo jim nevidí do karet, všude se dostanou s těma svejma pěti sedmi jídlama“. Stejně bez ubrousku se autor vyjadřuje i o Evropě: „měli nás vzít do tý evropy hned a bez keců, stejně ji rozdělil němec a francouz a uherskej rakušák těma nesmyslnejma dvěma válkama, měli by nám platit jak mourovatý“.

Autor ale střílí i do vlastních, českých řad: „ten honipták karel čapek, ty vole, ten národ karlůčapků, místo aby byl národem klímů či kafků“. Ladislav Šerý tak střídá vypjaté etické postoje s erotickými slovními hrátkami a vtipnými momenty. Jak se mu zrovna chce.

Laserová romance 2 je tak očistným čtením. Nikoliv proto, že by se při jejím vnímání člověk cítil jako kabrňák, který dokáže číst takového kabrňáka, nýbrž proto, že ukazuje, jaké klady i rizika má nepředpojatost přístupu ke světu i k literatuře. A jistě není nutné se vším souhlasit a všemu se smát. Laserová romance 2 pak předestírá rovněž vskutku podstatnou otázku: proč psát další podobnou knihu, když lze vydat znovu totéž?

HODNOCENÍ LN *****

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!