Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lajdáctví. Tři kluby jsou na dně

Česko

V hokeji kvůli chybné registraci dostaly Plzeň, Boleslav a Kladno rekordní tresty. První dva se asi odvolají

PRAHA Padl verdikt, na který extraliga čekala tři týdny. Hokejová kauza kolem špatných registrací hráčů jím však nemusí skončit.

Plzeň, Mladá Boleslav a Kladno včera přišly o značnou část nasbíraných bodů, což je také odkázalo na chvost tabulky. První dva z potrestaných klubů se proti trestu pravděpodobně brzy odvolají.

Tento ortel vynesl ředitel soutěže Stanislav Šulc - jediný, kdo má pravomoc rozhodnutí učinit. „Z tří řešení, které řády znají, jsme vybrali to nejméně špatné, jež postihuje viníky, ale zároveň co nejmíň zasahuje do soutěže,“ uvedl.

Aby bylo jasno - všechny tři kluby sice přijdou o body, ale jejich zápasy nebudou kontumovány, což by znamenalo připočtení bodů soupeřům. Právě tahle varianta se přitom podle Šulcových výroků dlouho zdála nejreálnější.

Plzeň za chybnou registraci Petra Přikryla a Tomáše Frola utrpěla ztrátu 19 bodů. Mladá Boleslav, která se provinila Tomášem Divíškem a Jiřím Marušákem, má teď dokonce o 22 bodů méně.

Nejmenší škoda - šest bodů - postihla za Jindřicha Kotrlu dosud poslední Kladno, jemuž celý skandál v postavení v tabulce paradoxně pomohl. Možná i proto po propuknutí aféry vydalo prohlášení, že je smířeno s jakýmkoliv trestem. Na rozdíl od Plzně a Boleslavi, kde se hodlají dál bránit.

„Je to nepříjemná situace a musíme se s tím nějak poprat. K rozhodnutí se ale vyjádříme teprve tehdy, až budeme analyzovat jeho odůvodnění,“ sdělil České televizi Tomáš Tesař, právník plzeňského klubu.

Cyril Suk, generální manažer Boleslavi, s ostřejšími výroky nečekal. „Znehodnocení extraligy, výsměch hokeji. V minulosti, když chyběl inkriminovaný papír, se za toto nikdy nekontumovalo,“ pronesl, přestože se podobným případem vedení ligy veřejně zabývalo poprvé.

Případ může skončit u soudu Celá aféra hýbe extraligou už od začátku listopadu a po celou dobu ji provázejí velké emoce. Šulc dokonce musel čelit výhrůžkám vůči své osobě i vlastní rodině.

Při úterním mimořádném zasedání valné hromady Asociace profesionálních klubů (APK) mu ale byla vyslovena důvěra. To naopak v Plzni předevčírem rezignoval na svou funkci Jaromír Zavoral, dosavadní ředitel hokejového klubu.

Už minulý týden si svolané představenstvo APK nechalo zpracovat posudek od tří na sobě nezávislých právníků. „Tento postih je v souladu s pravidly, která si kluby samy přijaly,“ řekl včera Vladimír Balaš, právní zástupce APK. „Nyní je na klubech, aby se snažily, jak případně řády změnit.“

Kromě variant kontumace a odečtení bodů existovala také teoretická možnost, že by k žádnému trestu nedošlo a výsledky by zůstaly ponechány. Šulc zvolil střední cestu, pro většinu klubů nejpřijatelnější.

V Plzni i Boleslavi se takmomentálně radí, jak postupovat dál. Na odvolání mají patnáct dnů.

Pokud neuspějí ani s ním, mohly by se obrátit až k civilnímu soudu. „Ta možnost tu je,“ přiznal i Tesař.

Jestliže by případ opravdu skončil až u soudu, může na tom liga utrpět ještě víc než po vynesených trestech. Jak Legislativní rada vlády, tak i Ústav státu a práva Akademie věd prý sice dávají za pravdu APK, jenže celý proces se může protáhnout do doby, kdy už dávno skončí play off a má být rozhodnuto o titulu.

„Spíš by to trvalo delší dobu než kratší, třeba i několik let,“ připustil Balaš. „Záleží na kompetenci a vytíženosti soudce.“

Oba hříšníci ovšem doufají ještě v jinou možnost: že uspějí už před odvolací komisí APK, jejímiž členy jsou někdejší funkcionáři klubů Mojmír Šatava, Zdeněk Haber, Bohumil Kožela, bývalý mezinárodní arbitr Vladimír Šubrt a Martin Urban, generální sekretář svazu.

Ti by případně mohli obnovit řízení a zrušit Šulcův ortel. Ortel, po němž padl nejtvrdší trest v historii českých hokejových soutěží.

***

JAK ŠEL ČAS V HOKEJOVÉ AFÉŘE KOLEM KONTUMACE ZÁPASŮ

29. října - Poté co Plzeň plánovala vyřídit hostování brankáře Petra Přikryla v prvoligových Litoměřicích, bylo zjištěno, že je zaregistrován ještě jako hráč Sparty. Následně se přišlo na špatnou registraci u dalších čtyř hráčů z Plzně, Kladna a Boleslavi. 2. listopadu - Šéf extraligy Stanislav Šulc oficiálně zveřejnil, že příslušné oddělení Českého svazu ledního hokeje zjistilo zásadní nesrovnalosti v registraci Marušáka, Divíška, Přikryla, Frola a Kotrly. Chyběla u nich registrovaná takzvaná smlouva o postoupení hráčské smlouvy. 3. listopadu - Šulc uvedl, že trojici klubů čeká kontumace všech zápasů, do nichž chybně zaregistrovaní hráči zasáhli. Boleslavi hrozil odečet 22, Plzni 19 a Kladnu 6 bodů. Zatímco Kladno uvedlo, že s kontumací počítá, zbylé dva kluby byly zásadně proti. 4. listopadu - Boleslav i Plzeň požádaly Asociaci profesionálních klubů (APK) o desetidenní lhůtu pro vyjádření k údajným neoprávněným startům. Vedení ligy jim vyhovělo. 8. listopadu - Představenstvo APK si nechalo vypracovat posudek od tří na sobě nezávislých právníků. Též rozhodlo o svolání valné hromady. 12. listopadu - Zástupci Plzně a Boleslavi předali Šulcovi písemné podklady právníků s argumentací, proč by jejich kluby neměly být v celé aféře tak přísně potrestány. 19. listopadu - Ředitel extraligy Šulc rozhodl, že o body přijdou Boleslav, Plzeň i Kladno. Utkání kontumována nebyla, a tak si jejich soupeři bodově nepolepšili. Mladá Boleslav v extraligové tabulce ztratila 22 bodů, Plzeň 19 bodů a Kladno 6.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!