Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Landu mají rádi politici i katoličtí hodnostáři

Česko

PRAHA Politici a bývalý skinhead Daniel Landa. Takové spojení vypadá bizarně. Opak je ale pravdou a Landa udržuje s některými pravicovými politiky až překvapivě úzké vazby. To ale není vše. Landovi přeje i řada hodnostářů katolické církve a také minimálně jeden vlivný policista.

„Ledoborcem“, který Landovi prorazil cestu k vlivným lidem, bylo založení řádu Ordo Lumen Templi (Řád světlo chrámu) v roce 2004. V roli velmistra řádu se Landa prezentuje jako národnostní a náboženský buditel. Jeho hlavním cílem je podle Landy pomáhat lidem.

Mezi příznivce jeho samého či jeho řádu, jehož členové vystupují v bílých kápích a nezapřou inspiraci středověkými rytíři, patří například poslanec za ODS Jan Vidím, šéf protidrogové brigády Jiří Komorous a podle týdeníku Euro i náměstek ministryně obrany Karel Barták.

„Řádové“ akce, spojené s velmistrovým koncertem, probíhají často v kostelech, které Landovi půjčují katolíci. Vstříc mu tak vyšel například biskup Václav Malý a pochvalně o Landovi mluvil třeba i kněz a křesťanský myslitel Tomáš Halík.

„... je tu mnoho zajímavých proudů. O hnutích jako Ordo Lumen Templi kolem Daniela Landy jsem měl i já předsudky. Pak jsem zjistil, že je to jen špička ledovce. Je tady mnoho mladých lidí, kteří prošli skinheadským hnutím a zjistili, že tudy cesta nevede. Nebo se někteří věnují bojovým sportům a teď začínají mluvit o tom, že mají hlad po bohu,“ řekl Týdnu Halík.

Husarský kousek se podařil Landovi na konci loňského roku, kdy si zpěváka pozvali lidovečtí senátoři a poslanci, aby se nechali poučit o jeho názorech.

A o čem Landa zákonodárcům z KDU-ČSL na tradiční adventní snídani vlastně „kázal“? Podle zjištění Hospodářských novin jim předčítal z knihy Tomáše Bati a vysvětloval, jaká by dnes měla být role státu. Lidovcům kontroverzní Landa nijak nevadil a jeho vystoupení si prý naopak pochvalovali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!