Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Langer nezbaví detektiva mlčenlivosti kvůli Krakatici

Česko

  15:01
PRAHA - Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) pravděpodobně nezbaví bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého mlčenlivosti, aby mohl promluvit o obsahu spisu Krakatice. V diskusním pořadu televize Prima Partie dnes ministr řekl, že by to bylo nezákonné.

Ministr vnitra Ivan Langer foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Policista požádal ministra o zbavení mlčenlivosti proto, aby se mohl bránit nařčením, že stojí za úniky ze spisu. Spis Krakatice podrobně mapoval aktivity zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a figurují v něm jména řady politiků, mimo jiné i Langra. Části spisu se dostaly do médií.

"S největší pravděpodobností té žádosti vyhovět nebudu moci, protože mi v tom přímo brání zákon" uvedl Langer. Podle něj ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti jasně vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů. Fyzická osoba však o to žádat nemůže. Ministr však dodal, že Tichý může na základě jeho povolení mluvit o případu s Inspekcí policie.

Detektiv zaslal ministrovi žádost počátkem tohoto týdne. Podle deníku Právo chce Tichý promluvit také o informacích, které jeho tým sbíral na dalšího kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře.

Tichého i další bývalé důstojníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) už vloni kvůli Krakatici vyslýchala Inspekce ministra vnitra. Výslechy začaly dva dny poté, co detektivové v časopisu Týden vyzvali ministra Langra, aby je zbavil mlčenlivosti a dovolil jim o spisu mluvit.

Tichý a jeho tým od poloviny 90. let vyšetřovali aktivity podnikatele Mrázka a založili spis Krakatice, v němž se objevují například jména Ivana Langra nebo poslance za ODS Vlastimila Tlustého. Ze spisu se ztratilo asi 1600 stran, policie dodnes nezjistila, kdo informace ze spisu vynesl.

Kontroverzní podnikatel Mrázek byl zavražděn v lednu 2006, jeho smrt zůstala neobjasněná. Podle některých teorií byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.
Autoři: ,