1. března 2009 15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Langer nezbaví detektiva mlčenlivosti kvůli Krakatici

Ministr vnitra Ivan Langer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Ivan Langer | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) pravděpodobně nezbaví bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého mlčenlivosti, aby mohl promluvit o obsahu spisu Krakatice. V diskusním pořadu televize Prima Partie dnes ministr řekl, že by to bylo nezákonné.

Policista požádal ministra o zbavení mlčenlivosti proto, aby se mohl bránit nařčením, že stojí za úniky ze spisu. Spis Krakatice podrobně mapoval aktivity zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a figurují v něm jména řady politiků, mimo jiné i Langra. Části spisu se dostaly do médií.

"S největší pravděpodobností té žádosti vyhovět nebudu moci, protože mi v tom přímo brání zákon" uvedl Langer. Podle něj ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti jasně vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů. Fyzická osoba však o to žádat nemůže. Ministr však dodal, že Tichý může na základě jeho povolení mluvit o případu s Inspekcí policie.

Detektiv zaslal ministrovi žádost počátkem tohoto týdne. Podle deníku Právo chce Tichý promluvit také o informacích, které jeho tým sbíral na dalšího kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře.

Tichého i další bývalé důstojníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) už vloni kvůli Krakatici vyslýchala Inspekce ministra vnitra. Výslechy začaly dva dny poté, co detektivové v časopisu Týden vyzvali ministra Langra, aby je zbavil mlčenlivosti a dovolil jim o spisu mluvit.

Tichý a jeho tým od poloviny 90. let vyšetřovali aktivity podnikatele Mrázka a založili spis Krakatice, v němž se objevují například jména Ivana Langra nebo poslance za ODS Vlastimila Tlustého. Ze spisu se ztratilo asi 1600 stran, policie dodnes nezjistila, kdo informace ze spisu vynesl.

Kontroverzní podnikatel Mrázek byl zavražděn v lednu 2006, jeho smrt zůstala neobjasněná. Podle některých teorií byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.
ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...