Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Langšádlová končí ve vládě. Méně podle šéfky TOP 09 myslela na prezentaci

Česko

  8:13aktualizováno  14:28
Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno jejího nástupce oznámí šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová až příští týden po jednání předsednictva strany. ale nejvíce se mluví o tom, že by jím mohl být místopředseda TOP 09 a poslanec Matěj Ondřej Havel, který byl šéfem gymnázia v Hradci Králové.

„Spekulace o jakýchkoli jménech nebudu komentovat,“ řekla Pekarová Adamová. Nechtěla mluvit ani o tom, kolik má kandidátů. „TOP 09 má celou řadu osobností, které mají erudici a jsou v sektoru respektovány,“ uvedla šéfka Sněmovny a TOP 09.

Langšádlová podle ní dávala více úsilí do obsahové části práce než prezentaci navenek, i to je ale práce ministra.

„Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro vědu, výzkum a inovace Heleně Langšádlové za její dosavadní cennou práci a bere na vědomí její rozhodnutí podat demisi na post ministryně vlády České republiky,“ oznámila ve čtvrtek ráno TOP 09. O jejím konci jednalo ve středu večer předsednictvo strany.

Podcenila jsem komunikaci, říká Langšádlová

„Já jsem podcenila komunikaci, ale nechci se k tomu vracet,“ řekla na tiskové konferenci Langšádlová. Ve Sněmovně bude působit v komisi pro hybridní hrozby, jejíž vznik iniciovala. „Odvedla jsem práci, za kterou se nestydím,“ prohlásila končící ministryně.

„Helena Langšádlová mě v minulých dnech o celé situaci informovala. Paní ministryni se podařilo řadu věcí výrazně posunout dopředu, například v oblasti propojení výzkumu s praxí, a já ji za to děkuji. Jsem v kontaktu s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou, o nástupci paní ministryně bych chtěl mít jasno příští týden,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Ve vládě má TOP 09 dva zástupce a podle posledního zveřejněného průzkumu agentury Median by strana vypadla po příštích volbách ze Sněmovny, kdyby do nich šla sama.

Její preference jsou podle průzkumu pouhých 3,5 procenta a TOP 09 je tak na tom podobně bídně jako KDU-ČSL. Šance obou stran udržet se ve Sněmovně drží momentálně jen to, že jsou v koalici SPOLU, jíž dominuje ODS.

27. června 2023

O tom, že „nejneviditelnější“ členka pětikoaliční vlády skončí, se spekulovalo již delší dobu.

Nástupcem Langšádlové ve vládě by mohl být místopředseda TOP 09 a poslanec Matěj Ondřej Havel, o němž se nyní spekuluje. Sedmatřicetiletý Havel byl ředitelem gymnázia v Hradci Králové. Místopředsedou TOP 09 je od podzimu loňského roku. Ve straně je od roku 2017.

18. prosince 2015

Ještě před večerním jednáním předsednictva končící ministryně tvrdila, že cítí podporu vysokých škol, Akademie věd i Svazu průmyslu a dopravy.

„Za mnou a mým týmem je obrovský kus odvedené práce a za touto prací si stojím. Velice si vážím i toho, že se mi dostává pozitivní zpětné vazby a ocenění jak od zástupců vysokých škol a Akademie věd, tak od zástupců Svazu průmyslu a dopravy,“ uvedla Langšádlová.

„S paní ministryní jsme měli velmi dobrou spolupráci, velice rychle se zorientovala v té problematice, což není jednoduchá záležitost. Měla snahu udělat potřebné změny. Pro mě je to překvapení a nemám z toho úplně radost,“ řekla k odchodu Langšádlové z vlády v České televizi předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Dům 4+1 s velkou zahradou.
Dům 4+1 s velkou zahradou.

Na Horecku, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
2 450 000 Kč