Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kvůli pádu lanovky stíhá policie čtyři lidi a České dráhy, ty podaly stížnost

Hasiči odstranili zdemolovanou kabinu lanovky na Ještědu pomocí jeřábu. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Policisté ukončili vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Z obecného ohrožení z nedbalosti obvinili čtyři lidi a České dráhy. Osobám hrozí od tří do osmi let ve vězení. Zatím není jasné, jakých konkrétních pochybení se stíhaní lidé dopustili. Lanovka patří právě Českým drahám, které dnes proti obvinění podaly stížnost.
  10:29aktualizováno  14:22

„Stíhané osoby byly obviněny ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti a za vinu je jim kladeno zejména porušení důležitých povinností vyplývajících z jejich zaměstnání a funkcí tím, že v rozporu s předpisy a s technickou dokumentací, které stanovují mimo jiné podmínky pro provoz této lanové dráhy, byla dráha Horní Hanychov - Ještěd vědomě provozována,“ říká policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

„Zadali jsme množství multioborových znaleckých zkoumání a provedli výslechy svědků a do případu zainteresovaných fyzických a právnických osob,“ dodal Robovský.

České dráhy (ČD) potvrdily, že obdržely od policie obvinění z nedbalostního trestného činu, které souvisí s šetřením nehody lanovky na Ještěd.

„České dráhy i všichni jejich zaměstnanci po celou dobu vyšetřování úzce spolupracovali s vyšetřujícími orgány na objasnění příčin nehody. České dráhy se s názorem vyšetřujících orgánů ohledně odpovědnosti Českých drah a jejich zaměstnanců neztotožňují,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Lanovka měla podle ČD veškerá nezbytná povolení a revize, které jsou k provozu potřeba. „České dráhy věří, že se v trestním řízení prokáže, že trestní odpovědnost společnosti nebo jejích zaměstnanců není na místě,“ dodal Šťáhlavský.

Pád lanovky vyšetřovala také Drážní inspekce. Redakce iDNES.cz oslovila generálního inspektora Jana Kučeru, zda může přiblížit pochybení, na základě kterých přistoupila policie k obvinění. „Bohužel nemůžu. Naše zpráva zatím není veřejná. Až bude veřejná, tak se dovíte všechno,“ uvedl Kučera.

„My šetříme nezávisle na policii. Co vyhodnotili z podkladů, které jsou k dispozici, netušíme. My tu zprávu teprve budeme projednávat s provozovatelem dráhy, Drážním úřadem a dalšími orgány,“ dodal Kučera.

Při pádu zahynul průvodčí

Lanovka Českých drah je mimo provoz od tragické nehody z konce října 2021, kdy po přetržení tažného lana spadla jedna z kabin na zem zhruba z třicetimetrové výšky. Při nehodě zemřel průvodčí, v kabině pro 35 lidí byl sám.

Město chce nefunkční lanovku získat do svého majetku a její provoz obnovit. Jen základní oprava visuté lanovky není podle výrobců lanovek možná vzhledem k bezpečnostním předpisům.

Radnice si nechala za 900 tisíc korun zpracovat posudek, který měl objasnit, kolik bude stát obnova lanovky a která varianta vychází nejvýhodněji.

Podle tohoto posudku je cena za lanovku 17 milionů korun. Posudek, který si nechaly zpracovat České dráhy, ale uvádí podle člena představenstva Jiřího Ješety odlišnou cenu.

„Není veřejná a není, myslím, zatím známa ani městu. S městem bude jednání, kde se navzájem seznámíme s výsledky a začneme jednat o dalším postupu, což bude například i revizní znalecký posudek, který stejně bude muset být,“ uvedl v září Ješeta.

Také náměstek libereckého primátora Petr Židek očekává, že cenu určí až další jednání. „Budeme muset najít nějakou shodu na hodnotě majetku, který bychom měli případně od Českých drah odkupovat. Jde o to, že každý ze znalců může ten majetek vidět jiným pohledem, a proto i uvidíme, jak se nám ceny potkají a jak lehce se nám bude hledat shoda se zástupci Českých drah, potažmo s ministerstvem dopravy,“ řekl Židek.

Rozdílný pohled znalců může být podle něj daný i tím, že posudek obsahuje hodnocení cen strojního vybavení, pozemků a budov.

31. října 2021

Autor: