Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Česko

U Černého jezera na Šumavě mladík utrhl malou lavinu, sjížděl v zakázané zóně

ilustrační snímek foto: Horská služba ČR

Horská služba v pátek zasahovala u lyžaře, kterého částečně zasypala lavina na Šumavě. Mladík se snažil sjet svah u Černého jezera poblíž Železné Rudy. Z události vyvázl bez zranění. Událost se stala v přísně chráněné přírodní rezervaci v CHKO Šumava v tzv. „no-go zóně“.
  18:44

„Lavina se v přímé souvislosti s pohybem mladého lyžaře uvolnila kolem 13:00,“ uvedl Horská služba na svém webu.

Podle záchranářů nebyla příliš veliká, ale částečně ho zasypala a sebrala mu lyže. Muž si pak sám stačil přivolat pomoc. „Na místě bylo kolem metru sněhu, v návějích ještě více. Terén jako takový je velmi nepřístupný a nebezpečný. Muž byl v dobrém zdravotním stavu, ale bez lyží nebyl schopen se z prostoru dostat,“ uvedl jeden ze zasahujících záchranářů.

Událost se stala v přísně chráněné přírodní rezervaci v CHKO Šumava v tzv. „no-go zóně“. Přestože je Šumava obecně vnímána jako nelavinové pohoří, při běžné zimě se každoročně uvolní několik lavin. I proto má Horská služba Šumava v lavinových katastrech Černého, Čertova a Plešného jezera dva lavinové preventisty, kteří pravidelně lavinovou situaci monitorují.

„Pro kvalitní zásah horské služby v těchto no-go zónách je rozhodující terén perfektně znát. Je velmi složitě přístupný a profil je velmi členitý. Bez jeho znalosti je tam pohyb nejen pro turisty, ale i pro záchranáře nebezpečný,“ uvedl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Horští záchranáři proto v těchto oblastech pravidelně trénují zásahy a dělají lavinové měření. Upozorňují, že by turisté do těchto míst neměli chodit.

Téměř na celém území Šumavy vyhlásila horská služba v pátek nízký stupeň lavinového nebezpečí. Upozorňuje na možné sesuvy sněhu v lokalitách s výrazným sklonem svahu a s větším množstvím sněhu.

Autoři: ,