Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Laxnost, lenost, mdlost

Česko

HUDEBNÍ DIÁŘ

Hudební publicista Pavel Klusák si na svém blogu klusak.blog.respekt.cz nedávno postěžoval, že se u nás nepíší recenze koncertů. „Pořadatelé chtějí od médií anonci předem. Lidi z médií chtějí lístek a moc je netanguje psát ještě něco po.“ Konkrétně zde se jednalo o koncert Animal Collective. Ale šlo spíš obecně o koncerty a napsat by to mohl každý, nejen Pavel Klusák. Je to totiž přesně tak.

„Se zájmem si přečtu Váš referát o koncertní misi Alicie K. v Praze,“ psal mi pár dní předtím čtenář Lidových novin. Koncert Keysové se shodou okolností s Animal Collective kryl. Připomnělo mi to ještě jeden nedávný e-mail: po pondělní recenzi sobotního vystoupení The Young Gods, spojenou z nedostatku místa s recenzí na show pátečních Primal Scream, mi jiný čtenář napsal: „A kdy bude reportáž z Jóhanna Jóhannssona??“ Islanďan se kryl s Primal Scream, a kdyby The Young Gods nepřidali jeden pražský koncert den poté, kryl by se i s ním. Jóhannsson nebyl, Alicia nebyla a nebyli ani Animal Collective. Nikdo neprošel konkurzem na místo - přestože Lidové noviny jej věnují kultuře poměrně dost. To málo snadno pokryly zmíněné anonce. Vlastně ani to nestačilo, není to tak dávno, co mi PR zástupkyně jednoho festivalu do telefonu tklivě vyčítala, že jsme k jejich akci lhostejní: „Anonce na všechny ostatní akce otiskujete!“

Kultura ale nejsou jen koncerty a festivaly. Vycházejí taky desky, prodávají se vydavatelství, umírají členové Pink Floyd. A to není všechno. Natáčejí se filmy, hraje se divadlo, vystavují se fotky a - ano, i knihy se píší. A nehledě na to, jak zajímavý mohl být koncert Animal Collective (a mnohých jiných), těch pět a půl člověka, které to opravdu zajímá, si noviny stejně nekupuje. Leda by to bylo na internetu.

„Kronikářské zaznamenávání událostí na hudební scéně se nekoná. V době, která je na ty události tak hustá,“ pokračuje Pavel Klusák, a alibisticky se vykryje poslední větou: „Laxnost, lenost, mdlost - jasně, i moje.“

Bylo by skvělé mít u nás čtrnáctideník typu britského New Musical Express. V české mutaci by se nemusely tolik řešit britské kytarovky a to, kde policie zatkla Petera Dohertyho, a když by se dal větší prostor recenzím koncertů, dostalo by se i na Animal Collective. Ačkoliv... my máme věstník kapely Skyline (v trafikách pod krycím jménem Filter) a Rock & Pop (který je tak nudný, že člověka ani nic jízlivého nenapadne). A pak ještě Klusákův blog.

O autorovi| Jana Kačurová, redaktorka LN

Autor: