Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Léčba agitací? ČT byla pokárána

Česko

KARLOVA STUDÁNKA / PRAHA „Potvrzujeme tímto podpisem, že pan Franc se choval neukázněně po dobu svého pobytu, nerespektoval jídelní řád a slovně napadal obsluhující personál.“ Tento arch s podpisy čtrnácti zaměstnanců lázní Karlova Studánka dorazil do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Společně s dopisem generálního ředitele léčebny Lubomíra Schellonga si stěžuje na reportáž České televize. Ta vloni v říjnu odvysílala příspěvek, v němž popsala, jak pacient Vladimír Franc po kritice mítinku Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v jídelně musel lázně opustit. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na stížnost zareagovala a pořadu Reportéři ČT udělila napomenutí pro porušení zákona.

„Reportáž byla vedena nevyváženě ve prospěch jedné strany sporu (pana France) a následně na těchto neobjektivních základech byla vyvozena vážná obvinění z politicky motivovaného vyloučení pacienta France,“ zní rozhodnutí předsedkyně rady Kateřiny Kalistové.

Autoři reportáže jsou však výsledkem překvapení. „Co máme dělat, když s námi ředitel odmítne mluvit? Rada se postavila za stěžovatele, aniž by nám dala možnost se vyjádřit,“ zlobí se moderátor Marek Wollner. Radní ale namítají, že nevedli správní řízení a bez názoru reportérů se obešli. „V podobných případech není standardem oslovovat tvůrce reportáže,“ říká televizní analytička rady Vilma Hušková.

Podle neoficiálních informací se RRTV rozhodla napomenout televizi na základě dopisu číšníka, kterému Franc údajně vulgárně nadával a rozbil mu nos. Reportéři ale namítají, že ani barman nechtěl před kamerou vystoupit.

A proti číšníkovu obvinění navíc mluví i dosavadní vyšetřování Městského úřadu ve Vrbně pod Pradědem. „Není žádný svědek, barman navíc nyní říká, že ho pan Franc jen mírně žďuchl,“ říká Monika Janků z tamější radnice.

Poslanec Lubomír Zaorálek vystoupil v lázeňské jídelně v Karlově Studánce vloni v květnu, pár dnů před parlamentními volbami. Ředitel lázní Schellong pak v e-mailu, který mají LN k dispozici, říká, že Zaorálkovo vystoupení schválil i díky tomu, že mu hejtman kraje Jaroslav Palas (ČSSD) dal pětimilionovou dotaci na provoz lázní.

Franc však proti Zaorálkově agitaci protestoval a po několika dnech byl z lázní vyloučen. Prý řádně nenavštěvoval procedury. Pár dní předtím mu byl ale pobyt prodloužen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!