Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Léčit se smí i konopím. Ale jen z dovozu

Česko

Češi se mohou už dnes legálně léčit konopím.

A oficiální předpisy říkají, že k tomu stačí jen recept ošetřujícího lékaře. Odborníci se ale obávají, že budou mít problémy.

PRAHA Marihuana může pomáhat nemocným lidem v Česku. Zákony povolují, aby se léky s obsahem konopných látek dovážely ze zahraničí. Dosud ale takovou šanci využil jen jediný pacient.

Oficiální prodej konopných léků v Česku je zatím zakázaný, žádný takový přípravek tady farmaceutické společnosti dosud neregistrovaly. Například pacienti s roztroušenou sklerózou, kterým konopné látky pomáhají od bolestí a křečí, ale mohou najít pomoc v zahraničí, kde jsou takové léky povolené. A cesta k nim je zdánlivě jednoduchá - stačí, aby jim výrobek předepsal lékař a vyřídil žádost o dovoz u ministerstva zdravotnictví. „Lékař se obrátí na lékárnu a ta přes distributora zajistí na základě dovozního povolení vydaného ministerstvem zdravotnictví dovoz požadovaného přípravku,“ popisuje jednoduchý postup ministerstvo.

Ovšem statistiky ukazují, že dovoz konopných léků zase tak snadný proces není. Dosud o něj požádal jediný lékař - v loňském roce nechal pro svého pacienta doručit z Velké Británie lék Sativex na zmírnění příznaků roztroušené sklerózy. Kromě tohoto případu se v Česku léčí pacienti Sativexem jen v rámci několika klinických studií.

„Ta procedura dovozu je zbytečně složitá,“ říká Michal Miovský z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK.

Pro lékaře ovšem představuje předepsání konopného léku i značná rizika.

Lékař riskuje komplikace Ačkoliv ministerstvo uvádí, že záleží zcela „na úvaze lékaře a jeho zkušenostech“, může výrobek s obsahem konopných látek předepsat jen ve chvíli, kdy jsou tyto léky uznávány jako ověřená léčba dané nemoci. Což platí zatím jen u malého množství chorob, především u roztroušené sklerózy. Například u kožních problémů, na které podle prvních testů působí konopí velmi dobře, oficiálně ověřená léčba zatím schází.

Lékaři jsou navíc vázáni standardními odbornými postupy. „Ovšem žádný z těch postupů teď u nás neobsahuje léčbu přípravkem s obsahem látek z konopí,“ říká Miovský. Jakmile tedy lékař něco takového předepíše, riskuje, že pokud bude pacientovi zle, může to být spojováno s nestandardním postupem léčby. A proto se odborníci do takových experimentů nepouští.

„Potřebnost mimořádně dovezeného léku posuzuje ošetřující lékař specialista, který současně přebírá na sebe veškerou odpovědnost za případné komplikace či následky,“ upozorňuje samo ministerstvo. Ale tvrdí, že není problém zajistit ročně i stovku dovozů léků s obsahem konopí, pokud budou potřeba.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...