Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Led odklonil závod kolem světa

Česko

PRAHA Zatímco jejich rodiny slavily příchod nového roku, oni se na dvacetimetrových lodích prali s vlnami uprostřed Jižního oceánu a přitom se modlili, aby nenarazili do skryté ledové kry.

Sólový jachtařský závod kolem světa Vendée Globe, který právě vstoupil do své druhé poloviny, se jede už pošesté, ale zřejmě ještě nikdy v historii nemuseli jeho účastníci překonávat tak velké nástrahy jako v tomto ročníku.

Od startu z francouzského přístavu Les Sables-d’Olonne uběhlo teprve 54 dní a ze třiceti účastníků jich už polovina musela ze slavného závodu odstoupit. Na prořídlou flotilu přitom čeká ještě přes 16 tisíc kilometrů a minimálně dalších sedm týdnů na palubě.

O extrémních podmínkách jachtařů svědčí i poslední krok organizátorů, kteří se rozhodli trasu závodu nedaleko jihoamerického mysu Horn posunout o 740 kilometrů na sever. Důvod? Plovoucí ledová kra s názvem „Tající Bob“, která zabírá plochu jako celý Ústecký kraj.

Trasa závodu se tím prodlouží o více než 2000 kilometrů. „Posíláte nás do Panamy?“ ptal se organizátorů ironicky jeden z jachtařů.

Ti však nechtěli riskovat kolizi lodí ani s menšími krami, které nezachytí speciální radar. „Pro závodníky to znamená o tři dny na moři navíc, ale oni vědí, že by jinak museli plout v hodně nebezpečných vodách,“ uvedl pro anglický deník The Times ředitel Vendée Globe Julian Hocken.

Ačkoliv taková změna trasy je neobvyklá, podle vědců nejde o důsledek globálního oteplování. „Od Antarktidy se každých deset nebo dvacet let odlomí velká kra a vydá se na sever,“ vysvětloval britský meteorolog Tom Lachlan-Cope.

Na ledovou hrozbu jsou ostatně jachtaři zvyklí. Vendée Globe je právem považovaný za nejnáročnější jachtařský závod na světě.

Zatímco účastníci konkurenčního Volvo Ocean Race plují kolem světa v jedenáctičlenných posádkách a s devíti přestávkami, ve Vendée Globe se jede sólově, nonstop a daleko od jakékoliv pomoci.

Do cíle dorazí jen někteří Urazit pouť dlouhou 44 tisíc kilometrů trvá i těm nejlepším minimálně 90 dní. Ještě nikdy se však nestalo, aby do cíle dorazily všechny lodě. A nestane se to ani letos.

Jako poslední musel zatím kvůli zlomenině stehenní kosti odstoupit Francouz Yann Elies, jehož záchrana 1500 kilometrů od australských břehů se proměnila v drama.

Zraněného Eliese zachránila až australská válečná loď, na pomoc se mu však vydali i dva nejblíže postavení jachtaři, ačkoliv se propadli v průběžném pořadí. „V tomto závodě víte, že pomoci vám může jen váš nejbližší soupeř. Ačkoliv všichni bojujeme o vítězství, zdraví kamaráda je přednější,“ prohlásila Britka Sam Daviesová.

Autor: