Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V pražské zoo se zabydlují medvědí dvojčata. Už vyhodila z výběhu bójku mezi lidi

Česko

  18:44
Návštěvníci pražské zoo mají o další podívanou navíc. Zahrada ve středu představila nejnovější přírůstky, které sem z Polska přicestovaly minulý týden. „Dva lední medvědi Aleut s Gregorem, kteří přijeli před týdnem z Varšavy do pražské zoo, jsou třináct let staří bratři,“ sdělil kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

„Rozdíl mezi nimi je především ve velikosti, přičemž z pohledu nás chovatelů je Aleut skutečný obr, a to především co do výšky. Jednoduché vodítko k jejich rozlišení je také barva srsti. Gregor je pořád ještě tmavší, ale to časem zmizí,“ dodává Brandl.

Co do povahy je podle chovatele dominantnější Aleut, který na Gregora často dohlíží a rozhoduje, kam ho pustí a kam ne.

Oba medvědi si teď zvykají na nové prostředí a zkoumají ho. Zkouší také, co všechno se v jejich novém domově dá podniknout, což pro chovatele znamená i jednu starost navíc.

„Povedlo se jim vyhodit plastovou bójku do návštěvnického prostoru. První člověk, který šel kolem, ji samozřejmě v dobré vůli hodil zpátky, což je to nejhorší, co se dá udělat. Pro medvědy to je totiž velmi silná motivace k tomu, aby zkoušeli vyhazovat ven všechno, co se dá, přičemž jejich síla je extrémní,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Hrátky medvědů jsou jedním z důvodů, proč zoo kolem expozičních skel nainstalovala provizorní zábrany. Tím dalším je přítomnost psů v areálu, na které nejsou bratři z polské metropole zvyklí. Opatření je nicméně pouze dočasné.

Autor: