Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ledový bohém z kokpitu

Česko

O KOM SE MLUVÍ

Senzační šampion F1 - Svět si zvyká na nového krále Räikkönena

PRAHA „Moc toho nenamluví a pro formuli 1 toho moc neudělal,“ prohlásil o něm šéf nejlukrativnějšího motoristického seriálu Bernie Ecclestone.

Kimi Räikkönen, který přinesl Ferrari první titul od dob Schumachera, je totiž finský samorost, jehož životní styl a přístup nemá v současné formuli obdoby.

„Myslím, že můj život tenhle úspěch nijak nezmění,“ prohlásil v neděli osmadvacetiletý Räikkönen poté, co celý zmáčený šampaňským dostal vítězný pohár.

Räikkönen, který už léta patří k nejlepším jezdcům ve formuli 1, proslul absolutní neochotou o sobě hovořit. S kamenným výrazem volí co nejkratší odpovědi, mezi novináři a fanoušky si Seveřan vysloužil přezdívku „Ledový muž“.

Jenže to je pouze slupka. V soukromém životě totiž Räikkönen splňuje předpoklady bohémského sportovce. Jeho náklonnost k alkoholu je známa od té doby, co opilý tančil v jednom britském klubu, a pak se objevil na předních stránkách britských bulvárů.

„Určitě uspořádáme velkou party,“ přiznal v neděli a po jeho tváři přeběhl jeden z řídkých úsměvů.

Svět formule ale ještě více udivuje svérázným přístupem k závodům. Když nemusí být na dráze, tak mizí. Netráví dlouhé hodiny mezi techniky, tak jako to dělal jeho předchůdce u stáje Ferrari Michael Schumacher. Nerad testuje monopost.

Týden před startem sezony, kdy už všichni piloti trénovali v Austrálii, trávil Räikkönen ještě víkend doma ve Finsku. A přihlásil se do automobilových závodů na sněhu. Tajně. Pod pseudonymem James Hunt, což byl bohémský mistr světa ve formuli z roku 1976 a proslulý playboy. A Räikkönen pak v Austrálii triumfoval...

Celkem vyhrál šest Velkých cen, nejvíce ze všech. Přesto měl k titulu hodně daleko. „Určitě jsme nebyli v nejsilnější pozici, proto jsem na titul vůbec nemyslel,“ přiznal Fin, který ztrácel na vedoucího Hamiltona před posledními dvěma závody 17 bodů.

Jenže pak dvakrát vyhrál a velké rivaly z McLarenu, za nějž závodil pět sezon, obral o slávu. „Asi je to spravedlivé,“ narážel Räikkönen na špionážní aféru, z níž jezdci McLarenu vyvázli bez trestu.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...