Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékaři napadli vznik fakulty

Česko

OSTRAVA Ustavení Lékařské fakulty Ostravské univerzity vyvolalo bouři nevole. Kvůli okolnostem odstoupili členové pracovní skupiny, kterou si pro obor lékařství zřídila akreditační komise. Nyní se k protestům připojily všechny lékařské fakulty v republice.

Akreditační komise schválila zřízení fakulty a zahájení výuky lékařů i přes protesty odborníků, kteří se k tomu vyjadřovali. „Nepřesvědčili nás především o tom, že výuku mají dostatečně garantovanou odborníky,“ vysvětlila teď už bývalá členka pracovní skupiny Anna Vašků. Výhrady shrnuli v obsáhlém rezignačním dopise. „Rozhodnout i v rozporu s naším stanoviskem má akreditační komise plné právo. Chtěli jsme však dát najevo, že jsme na tomto náročném úkolu pracovali dlouho a pečlivě. A že jsme čekali, že na naše připomínky bude brán větší zřetel,“ dodala Vašků.

Na olomoucké lékařské fakultě nevylučují v souvislosti s Ostravou porušení etických principů. Členové lékařské komory je údajně upozornili, že kopie některých podkladů pro výuku v Ostravě jsou prý téměř totožné s těmi v Olomouci. „To, že nyní protestujeme, ale není uražená ješitnost. Chtěli jsme podpořit lékařské kapacity, které odstoupily, protože s děním nesouhlasí,“ poznamenal Tomáš Papajík z olomoucké fakulty. Předsedové akademických senátů všech sedmi tuzemských lékařských fakult podepsali prohlášení, podle něhož fakta v rezignačním dopise dovolují pochybovat o plné objektivitě akreditačního procesu.

Ostravská univerzita ale pokračuje s přípravou. „Proč ne - máme akreditaci, v souladu s pravidly proto vypisujeme přijímací řízení. Mimochodem máme na sedm set přihlášek, brát budeme maximálně sto studentů,“ uvedl včera rektor Jiří Močkoř.

Autor: