Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékaři se bouří proti podivnému vzniku ostravské fakulty

Česko

  9:35
OSTRAVA - Okolnosti jsou podivné, akreditační komise v případě vzniku ostravské lékařské fakulty nerespektovala doporučení. Tvrdí to svorně zástupci ostatních fakult.

Revoluce odstartovala v kampusu, právě tam se poprvé začali spojovat studenti i učitelé různých oborů. Po dokončení by v areálu v Brně-Bohunicích měly fungovat společně přírodovědecká, lékařská a sportovní fakulta. Snímek pochází z biochemické laboratoře. foto: Lidové noviny

Ustavení Lékařské fakulty Ostravské univerzity vyvolalo bouři nevole. Kvůli okolnostem odstoupili členové pracovní skupiny, kterou si pro obor lékařství zřídila akreditační komise. Nyní se k protestům připojili všechny lékařské fakulty v republice.

Akreditační komise schválila zřízení fakulty a zahájení výuky lékařů i přes protesty odborníků, kteří se k němu vyjadřovali. "Nepřesvědčili nás především o tom, že výuku mají dostatečně garantovanou odborníky," vysvětlila teď už bývalá členka pracovní skupiny Anna Vašků.

Výhrady shrnuli v obsáhlém rezignačním dopise. "Rozhodnout i v rozporu s naším stanoviskem má akreditační komise plné právo. Chtěli jsme však dát najevo, že jsme na tomto náročném úkolu pracovali dlouho a pečlivě. A že jsme čekali, že na naše připomínky bude brán větší zřetel," dodala Vašků. 

Ostrava prý porušuje etické zásady
Na olomoucké lékařské fakultě dokonce nevylučují v souvislosti s Ostravou porušení etických principů. Členové lékařské komory je prý upozornili, že kopie některých podkladů pro výuku v Ostravě jsou prý téměř totožné s těmi v Olomouci. "To, že nyní protestujeme, ale není uražená ješitnost. Chtěli jsme podpořit lékařské kapacity, které odstoupily, protože s děním nesouhlasí," poznamenal Tomáš Papajík z olomoucké fakulty.

Předsedové akademických senátů všech sedmi tuzemských lékařských fakult podepsali prohlášení, podle něhož fakta v rezignačním dopise dovolují pochybovat o plné objektivitě akreditačního procesu.

Fakulta už má sedm set přihlášek
Ostravská univerzita ale pokračuje s přípravou. "Proč ne – máme akreditaci, v souladu s pravidly proto vypisujeme přijímací řízení. Mimochodem, máme na sedm set přihlášek, brát budeme maximálně sto studentů," uvedl včera rektor Jiří Močkoř. Hysterii, která se rozpoutala, moc nechápe a ani mu nepřipadá důstojná.

"Psi štěkají a karavana jede dál," glosoval protesty náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS). Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) označil za hloupé tvrdit, že fakulta nebude mít úroveň, když ještě ani nezačala fungovat.

"Je docela možné, že to nebude mít úroveň, ale možná, že to bude mít úroveň lepší než všechny ty ostatní lékařské fakulty, a potom chápu, že se toho bojí," řekl Kajnar. Zopakoval, že vznik fakulty je pro Ostravu strategickou záležitostí z hlediska rozvoje města i celého kraje.

Mluví z odpůrců jen závist?
"Na posledním zasedání akreditační komise, kde jsme předložili zprávu o zajištění výuky pro první dva roky, jsme byli pochváleni i od těch, kteří dřív se zřízením fakulty nesouhlasili," doplnil. Podle něj je hlavním důvodem odporu proti vzniku nové fakulty řevnivost ostatních. "Nějaká venkovská univerzita vstoupila do výsostného území těch tradičních – a prosadila se," míní Močkoř.

Akreditační komise, mezi jejímiž členy není momentálně žádný lékař, svůj souhlas do Ostravy poslala po dlouhém váhání. Ještě na jaře kritizovala předložené seznamy učitelů budoucích lékařů. Podle ní byli často příliš staří, nerozvíjející vědeckou činnost nebo nepřipadalo v úvahu, aby vedli výuku v Ostravě a současně řídili špičková pracoviště v Praze.

Předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková pro LN udělení souhlasu odůvodnila mimořádným dozorem nad výukou budoucích lékařů. Akreditaci udělili pouze na čtyři roky. I to je ale podle protestujících netypické: sama výuka lékařů totiž trvá šest let.