Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Lékaři zkoušeli kolegu-robota

Česko

NOVÝ JIČÍN Zhoubný nádor a mízní uzliny neodstranil včera pětašedesátileté ženě lékař, ale robot daVinci. První operaci tohoto typu v regionu si na svoje konto připsali v nemocnici v Novém Jičíně.

Díky speciální technologii nevyžaduje zákrok přímý kontakt operatéra s pacientem. „Výhodou operací s pomocí robota je nejen obrovská přesnost prováděného zákroku, ale i kratší rekonvalescence či menší pooperační bolesti,“ řekl gynekologický chirurg Pavel Bartoš, který tým operatérů vedl.

Operaci řídí chirurg pomocí ovládací konzole. Pohyby rukou se přenášejí na operační nástroje upevněné na ramenech robota. „Robotická operativa je dnes nejpokročilejší možností operativy pacientů. Hlavní přínos je zpřesnění celé operační techniky, kdy můžeme pracovat s přesností na zlomky milimetrů i u životně důležitých orgánů nebo velkých cév,“ řekl Bartoš. Výhodou je také to, že robot operované místo přiblíží až dvacetinásobně. Lékař tak všechny detaily může vidět daleko lépe než dosud.

Při včerejší první operaci si lékaři chtěli vyzkoušet schopnosti robota, protože operovali pacientku se silnou nadváhou. Operace dopadla podle Bartoše zcela bez problémů. „Nervózní jsem nebyl, ono všechno záleží na předchozích zkušenostech a také na počtu operací. Je pravda, že u robota nemáte takzvaný taktilní vjem, to znamená, že když se stiskne tkáň, tak to necítíte jako při normálních operacích, ale je to opět jenom o zvyku,“ doplnil Bartoš.

Nyní pracuje s robotem daVinci šest nemocnic v Česku.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: