Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékařská komora má nového prezidenta

Česko

  14:53aktualizováno  17:11
PRAHA - Novým prezidentem České lékařské komory se stal předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Blízký spolupracovník Davida Ratha při dnešní volbě porazil kandidáta Rathových oponentů Martina Jana Stránského.

Kubek získal 174 hlasů, Stránský 149. Ostatní čtyři uchazeči o prezidentství se kandidatury před volbou vzdali ve prospěch obou finalistů. "Volbu pana Kubka jednoznačně vítám," komentoval výsledek premiér Jiří Paroubek.

Na výsledku volby záleželo další směřování profesní organizace, v níž je povinně 40.000 lékařů. Mimo jiné, zda budou uspokojivě vyšetřeny a vysvětleny nejasnosti kolem hospodaření ČLK z Rathových dob.

Kubek počítá s pokračováním současné podoby komory, která se podle kritiků změnila spíše v odborovou organizaci. Stránský chtěl z komory vytvořit váženou organizaci zaměřenou na odbornost lékařské profese, v níž by bylo ctí být členem.

Kromě Kubka a Stránského kandidovali také současná viceprezidentka ČLK Helena Fousková, přednosta neurologické kliniky v olomoucké fakultní nemocnici Petr Kaňovský, sekretář Skalpelu soukromých lékařů Miroslav Havrda a soukromý gynekolog Miloslav Janulík. Fousková po oznámení výsledků volby rezignovala na funkci viceprezidentky komory.

Ratha nenechali mluvit
Ministr zdravotnictví David Rath jako exprezident České lékařské komory přišel na jednání mimořádného sjezdu doporučit svého nástupce v čele organizace. Jeho názor však delegáti sjezdu odmítli vyslechnout a nadpoloviční většinou hlasů mu vystoupení znemožnili.

"Přijeli jsme zvolit nového prezidenta, nikoli diskutovat o problémech zdravotnictví," zaznělo z pléna. "Je logické, že chtějí nejprve volbu, věřím, že pak budu moci vystoupit," řekl Rath. Vzhledem k pracovnímu zaneprázdnění Rath poté jednání opustil a vrátí se až odpoledne. Delegáti se dohodli, že mu umožní vystoupení, až zvolí prezidenta a přijmou usnesení, tedy až bude vše rozhodnuto.

Rath podotkl, že je rád, že už nemusí řídit jednání sjezdu. Na všech dosavadních jednáních se musel vždy vypořádat se silnou opozicí, pravidelně na každém sjezdu navrhovali Rathovi odpůrci jeho odvolání. Také dnes čtyři z šesti kandidátů navrhli Rathovi oponenti.

Ministr soudí, že nový prezident by měl pokračovat v tom, co začal na postu prezidenta on. "Nastartovaný trend je v pořádku, měla by to být silná stavovská organizace, která hájí zájmy medicíny, lékařů, a tím pádem i všech občanů, pacientů," popsal další směřování komory Rath.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!