Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Státní večeře pro sto padesát vyvolených. Zeman kouřil i nad biftekem

Česko

  6:00
PRAHA - Aperitiv v­ Rothmayerově sále, pak večeře vyšperkovaná biftekem z mladého býčka. Tak vypadal společenský vrchol návštěvy čínského prezidenta. Ani během jídla Miloš Zeman neodkládal cigaretu.

Ilustrace: Si Ťin-pching a Miloš Zeman při společné večeři. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Státní večeře pořádaná prezidentem republiky Milošem Zemanem na počest prezidenta Číny Si Ťin-pchinga se konala zhruba od čtvrt na devět v Rudolfově galerii na Pražském hradě. Aperitiv pro zhruba 150 pozvaných hostů se podával v ­Rothmayerově sále. Hosty pak následně ve Španělském sále jednotlivě představil ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. (Přítomni byli pouze oficiální fotografové.)

Hosté, kteří seděli u dlouhého stolu s křídly, byli prakticky rozděleni do dvou velkých skupin, do první patřili politici, druhou tvořili podnikatelé. Zasedací pořádek se řídil podle důležitosti, a pokud to bylo možné, vedle každého Čecha měl sedět Číňan, což však někdy viditelně působilo problém v konverzaci, jelikož jazyková bariéra byla značná. Místa vyhrazená pro Čechy byla plně obsazena, zřejmě nikdo si nedovolil nepřijít, zato několik „čínských“ židlí zůstalo prázdných.

Policie zvládla čínskou návštěvu dobře, hodnotí vláda. Incidenty prošetří GIBS

Kromě prezidenta Miloše Zemana, jehož doprovázela manželka Ivana, nikdo neměl doprovod. Na večeři tak měli obrovskou přesilu muži. Kromě již zmíněné Ivany Zemanové, dvou ministryň české vlády, primátorky Adriany Krnáčové a čínské velvyslankyně v­ Praze Ma Kche-čching jiné ženy mezi hosty už nebyly.

Politické skupině vévodili oba prezidenti, hned vedle čínského vůdce dostal exkluzivní místo exprezident Václav Klaus. Kromě premiéra Bohuslava Sobotky nechyběli ani další členové vlády jako například Milan Chovanec, Andrej Babiš (v roli ministra financí), Lubomír Zaorálek, Jan Mládek, Dan Ťok, Martin Stropnický, Svatopluk Němeček, Kateřina Valachová a Karla Šlechtová.

Si Ťin-pching a Miloš Zeman.
Předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier.

Z lidoveckých ministrů nebyl na večeři nikdo. (Ministr kultury Daniel Herman ve stejnou dobu seděl v přední lavici při mši, kterou sloužil za oběti komunistického režimu v Číně v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora kněz Tomáš Halík.) Na večeři nebyl pozván nikdo z řad opozice, samozřejmě kromě zástupce českých komunistů poslance Vojtěcha Filipa, kterého prezident Miloš Zeman vzhledem k politické orientaci čínské delegace nemohl pominout.

Kellner, Nečas i Nedvěd. Na setkání s Číňany se potkali kapitáni českého byznysu

Večeře se zúčastnili i významní zástupci veřejného života. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, guvernér České národní banky Miroslav Singer a jeho pravděpodobný nástupce a prezidentův oblíbený ekonom Jiří Rusnok, náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Josef Bečvář, policejní prezident Tomáš Tuhý či ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Za sportovce ke stolu zasedl fotbalista Pavel Nedvěd, šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, předseda České unie sportu a vlivný sociálnědemokratický advokát Miroslav Jansta či šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Kardinál Dominik Duka předal čínskému prezidentovi dopis, ve kterém mimo jiné napsal, že návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektování občanských a lidských práv. „Svou přítomnost na večeři s čínským prezidentem chápu jako manifestaci náboženské svobody. Chci, aby čínský host viděl, že v ­demokratické zemi je církev a věřící vůbec nedílnou součástí společnosti,“ uvedl kardinál.

Projekce čínské síly

Deník MF DNES uvádí, že podle projevů obou prezidentů si Čína vybrala Česko jako „letadlovou loď“ pro výpady na velké evropské cíle a většina tuzemských kapitálových skupin chce být na palubě, byť každá v jiné roli. (Vojenské plavidlo jako symbol projekce síly připomínal výrok francouzského prezidenta Charlese de Gaulla, který svého času označil Velkou Británii za letadlovou loď USA, jejíž zbraně jsou namířeny na evropský kontinent.)

Největší pozornost na sebe připoutala hvězda byznysové části hostů – oficiálně nejbohatší muž v sále a hlavní hybatel české politiky vůči Číně Petr Kellner. Jeho PPF má v Číně obrovské pozice. Nejbohatší Čech seděl vedle šedé eminence Hradu a klíčového poradce prezidenta Zemana Martina Nejedlého. Tento tajemný a extrémně arogantní podnikatel už více než dva a půl roku odmítá zveřejnit svůj životopis, o který jej požádaly LN.

Zeman se rozloučil se Si u piva. Policie řešila i Číňany, kteří chtěli zabalit dívku do vlajky

Vedle tandemu Kellner–Nejedlý seděl výkonný ředitel a člen Strategického rozhodovacího výboru CEFC China Energy Company Chan Chauto. V jeho blízkosti večeřel další český miliardář a uhlobaron Pavel Tykač, známý dravý finančník z kauz devadesátých let kolem Motoinvestu. Tento energetický blok ještě doplnil šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš, ředitel firmy Škoda Praha Peter Bodnár a první muž podniku CNG (čínské ČEZ) Che Jü. O ­kousek dál seděli finančníci z J&T Patrik Tkáč a Dušan Palcr či Jiří Šmejc, spolumajitel Home Creditu ze stáje PPF.

Večeře se odehrála v­ pohodě bez jakékoli známky nabubřelosti. Některým hostům však vadilo, že prezident Miloš Zeman v době večeře často kouřil, dokonce i­ mezi sousty, což zřejmě lze považovat za světový unikát. I když při večeři se slovinským prezidentem to bylo horší, protože tam kouřily obě hlavy státu. Nedá se nic dělat, hosté prezidenta Miloše Zemana si na to budou muset zvyknout.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...