Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékový záznam nově na webu. Ale s potížemi

Česko

PRAHA Od včerejška se mohou pacienti hlásit do pilotního provozu lékových záznamů na internetu. Po přihlášení do záznamu se pacient dozví, jaké léky mu od ledna lékaři předepsali, které si v lékárně vyzvedl a kolik zaplatil. Zároveň si v záznamu snadno najde elektronickou podobu příbalového letáku nebo léky se stejnou účinnou látkou. „Pacient si tak může zkontrolovat, zda lék, který mu nyní lékař předepsal, neobsahuje stejnou účinnou látku jako lék, který dostal už dříve, nebo zda mu oba léky užívané společně nemohou způsobit zdravotní komplikace,“ vysvětlil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš.

Pilotní projekt však má zatím dva nedostatky. Informace do záznamů posílá zhruba 1450 lékáren z celkového počtu 2600. Pokud si pacient léky vyzvedne v lékárně, která se k centrálnímu systému a posílání dat nepřipojila, informace o daném přípravku se v jeho lékovém záznamu neobjeví.

Druhý problém je, že je zatím do lékových záznamů poměrně složitý přístup. Pacient k tomu potřebuje mít zaručený elektronický podpis. Odborníci na elektronizaci zdravotnictví (e-health) se přitom shodují, že aplikace pro pacienty musí být co nejjednodušší.

„Je důležité, jaké podmínky jsou vytvořené k tomu, aby to lidé mohli využívat. Bojím se, aby to nakonec nebyla jen aplikace pro aplikaci. Nejvíce léků berou lidi, kteří elektronickým podpisem nedisponují,“ soudí Jiří Valek ze Společnosti biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky.

Elektronický podpis není obecně k přístupu do pacientských aplikací nejvhodnější ani podle Karla Neuwirta, odborníka na elektronické zdravotnictví občanského sdružení estat.cz - efektivní stát. „Elektronický podpis není zdarma, člověk se s ním musí naučit zacházet. Pro občany se musí najít instrumenty, které jsou jednoduché, které nevyžadují, abychom si hlídali platnost, něco si pamatovali...“ říká Neuwirt.

To, že elektronický podpis používá jen menšina pacientů, si uvědomuje i SÚKL. V budoucnu proto chystá přístup k lékovým záznamům pacienta přes internet zjednodušit. Měli by se k nim dostat i lidé, kteří nemají připojení k internetu. Zatím se ale neví kdy.

„Přístup k elektronickému lékovému záznamu bez ověřeného elektronického podpisu bude vyvinut v rámci další fáze této služby. Datum, kdy bude spuštěn, momentálně nelze přesně určit,“ sdělila Hana Heringová z tiskového oddělení SÚKL. Ústav zatím ani neví, jak přístup k lékovému záznamu vyřešit, aby byl pohodlný a bezpečný zároveň. „Konkrétní technické řešení je v tuto chvíli v jednání,“ říká Heringová. Původně plánoval SÚKL přístup pomocí čísla PIN, podobně jako tomu je u platebních karet. To ale označují odborníci za málo bezpečné. Podle původních plánů se měli pacienti už od dubna dostat k lékovým záznamům přes službu Czech Point na poště, to se ale nepodařilo.

„Mám pocit, že o lékové záznamy nebude velký zájem pacientů,“ obává se Valek. To ale Heringová odmítá. Už včera se na SÚKL lidé na lékové záznamy ptali. „Z toho usuzujeme na značný zájem o tuto službu,“ uvedla Heringová.

***

Elektronizace zdravotnictví vázne * Elektronické zdravotnictví čili e-health má pomoci sdílet a rychle přenášet informace. * Podle odborníků není Česko v elektronizaci zdravotnictví moc daleko. V Evropě jsou v tomto ohledu na špici skandinávské země . *V některých zemích k přenosu dat o pacientech slouží zvláštní zabezpečená síť oddělená od internetu. * Většina lékáren v ČR umí přijmout elektronický recept, lékaři je ale nevystavují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!