Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Matka oběti: mluvila jsem s blízkým vraha. Lenka Šimůnková hledá odpovědi na to, co se stalo na filozofické fakultě


Zachovat dceřin odkaz. „Eliška si přála založit nadaci pro neslyšící. Peníze ve sbírce na pomoc rodinám obětí mi tak přijde nejčistší a nejsmysluplnější věnovat jí,“ říká Lenka Šimůnková. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
V neděli uplynou čtyři měsíce od střelby, při níž na Filozofické fakultě UK v Praze zemřelo 14 lidí. Stále však není jasné, co tragickým událostem předcházelo ani jaký byl motiv vraha. Vyšetřování provází pečlivé utajení, které se však podepisuje na psychice pozůstalých. „Každá moje myšlenka je spojená se snahou dobrat se pravdy, aby to člověk mohl uzavřít,“ líčí Lenka Šimůnková, matka zavražděné Elišky, která studovala češtinu pro neslyšící.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Nedostatek informací z pátrání se snaží vykrýt vlastní aktivitou. Dokonce už kvůli tomu navštívila osobu blízkou Davida K., který zabíjel. „Někdy mnou projede pocit, že se snad zblázním, pokud se nedočkám pravdy, zda tomu šlo předejít,“ přiblížila Šimůnková pro Lidovky.cz. Rozhovor vznikl po dohodě s jejím právním zástupcem.

Policie tvrdí, že je nutné vyčkat na oficiální závěry vyšetřování. „Komunikace z naší strany probíhá standardně. Pozůstalí a zmocněnci mají právo nahlížet do spisu, což dělají a je jim to bez problému umožněno. Známe-li na položenou otázku odpověď a nebrání tomu probíhající trestní řízení, vždy ji zodpovíme,“ napsal policejní mluvčí Jan Daněk.

I tak se maminka Elišky dostala k novým informacím. Třeba že si blízké okolí Davida K. myslí, že nevraždil předtím v Klánovicích, že byl údajně silně ovlivněn neznámým mužem. A že byl zatažen do obchodu se zbraněmi. Nic z toho se dosud nepotvrdilo. Policie v minulosti opakovaně popřela, že by střílel ještě někdo jiný, ačkoli se takové spekulace objevily již v den události 21. prosince.

Šimůnková mluvila o ztrátě dcery již v únoru v pořadu 168 hodin ČT a i dnes má za to, že jí stále chybí pravda, co se vlastně stalo. Se serverem Lidovky.cz se rozhodla hovořit poté, co tento týden přinesly nové informace o tragédii.

Lidovky.cz: V neděli uplynou čtyři měsíce od tragédie, při níž jste ztratila dceru Elišku. Co vás motivuje promluvit veřejně?
Člověku se stále honí hlavou množství otázek a nemá odpovědi. Když jsem se ptala na policii, jak se to stalo, vlastně jsem se nedozvěděla nic. Bylo mi řečeno, ať určitě nesleduji média, přitom média jsou to jediné, kde se něco nového k případu objevuje. Samozřejmě je nutné si vyhodnotit, zda je to informace pravdivá, či nikoliv. Ale je to zdroj informací, od kterých se může člověk odrazit. Naivně jsem očekávala, že člověk přijde na policii a odnese si ucelený obrázek. Jenže jak jsem zjistila, policie mi odpovědi neposkytla. Slyším jen dokola, že mám vyčkávat.

Lidovky.cz: Jak dlouho vám řekli, abyste počkala na závěry z vyšetřování?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: