Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lepší než Záhrobská? Dobrý!

Česko

Český lyžař Ondřej Bank, který v neděli překvapil sedmým místem ve slalomu SP, hledá příčiny zlepšení

PRAHA Se svou výbavou závodních lyží přejel Ondřej Bank (30) do Itálie, kde ho čeká další souboj se světovou elitou. Ale místo tréninku celé úterý prospal. „Po měsíci jsem měl den bez lyží,“ vysvětlil český sjezdař, který na prahu zralého lyžařského věku prožívá životní sezonu ve Světovém poháru.

* LN To jste byl po víkendových závodech tak vysílený? Ve Val d'Isere se vám dařilo, skončil jste dvacátý v obřím slalomu a sedmý ve slalomu, což je vaše maximum ve Světovém poháru...

Byl jsem extrémně utahaný. V sobotním obřím slalomu jsem od poloviny druhého kola vůbec nemohl. Trošku moc jsem trénoval, do toho přesun z Ameriky, bylo to náročné. Navíc ten kopec je tam strašnej.

* LN Však jste únavou nepadal sám, třeba mistr světa a veterán Didier Cuche se po dojetí extrémně prudkého a ledového svahu zhroutil na sníh a nebyl schopen ani tradičně vykopnout lyži.

Jsem rád, že jsem vůbec dojel a ještě získal.

* LN Zdá se ale, že českým lyžařům se na těch ďábelských alpských ledovkách daří. Ve Val d'Isere skončil Kryštof Krýzl na loňském mistrovství světa osmý ve slalomu, teď jste v něm zářil vy.

Jasně, těžké kopce nám vždycky šly, protože jsme technické typy, co uměj lyžovat a jenom to nepustí co nejrychleji dolů. (usmívá se) Slalom se dá naučit.

* LN A naučil jste se to dobře. Už dlouho se nestalo, že by nějaký český sjezdař měl v prosinci v SP víc bodů než Šárka Záhrobská...

To ani nevím, to je dobrý! Ale Šárka se rozjezdí a bude lepší.

* LN Už začínáte pošilhávat po stupních vítězů? Nebo byste raději bral konzistentní umístění do třicítky a úspěch v celkovém hodnocení SP?

Obojí. Posunul jsem se v listině, podle které jsou závodníci nasazováni na start. Takže můžu jet bez strachu, že když spadnu, tak vypadnu z třicítky. To je znát, můžu se do toho opřít. Lyžování je o hlavě.

* LN Mně vždycky přišlo, že jste se do závodního svahu pouštěl dřív spíš bezhlavě...

Spíš jsem se uklidnil, už se nad řadou věcí nerozčiluju. Ve Světovém poháru jezdí všichni zhruba stejně, výsledky dělá psychika. V tréninku jezdím někdy i rychleji než nejlepší závodníci, ale pak je důležité prodat to na svahu v závodě.

* LN Říkáte uklidnil? Takže se už nehádáte s bratrem a současně trenérem Tomášem?

Občas jo, ale pracuju na tom. (úsměv) V Chile, kde jsme byli v létě na soustředění, jsme dobře potrénovali rychlostní disciplíny, porazil jsem tam řadu specialistů. Teď se to snažím přenést do závodů, které mají úplně jinou atmosféru.

* LN Trenér Záhrobský říkával, že zvláště ve slalomu se lyžař musí stát mezi brankami zvířetem. Nezkoušel jste před závodem třeba krvavé maso?

To nejsem já. Snažím se bejt vyrovnanej. (usmívá se)

* LN To se daří. Taky se vám vyhýbají zranění, na která jste měl předtím smůlu.

Už dva roky. Už předtím jsem jezdil rychle, teď se to podařilo zužitkovat. Jen to přišlo později.

* LN A co triumf v závodě? Přijde?

To nevím! (usmívá se) Ve špičce všichni lyžují rychle, chce to trpělivost. Teďka po slalomu jsem měl docela dost ohlasů, ale mě hodně těší spíše ten bod ze super G, startoval jsem sedmdesátý. Také ostatní trenéři mě chválili, lyžaři specialisté to umějí ocenit. Je to dobré hlavně směrem ke kombinacím, abych ve sjezdu už tolik neztrácel.

Autor: