Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lepší ochrana údajů katastru nemovitostí

Česko

Svým podpisem na konci prosince 2008 stvrdil prezident Václav Klaus platnost novely zákona o katastru nemovitostí. Má zajistit větší bezpečnost a zamezit anonymnímu přístupu k informacím. Umožňuje mimo jiné také to, aby návrhy na zápis do katastru bylo možné podávat elektronicky.

Novela č. 459 zákona o katastru nemovitostí (344/1992 Sb.) nabývá účinnosti 1. března letošního roku. Určuje, že každý žadatel o výpis z katastru bude muset prokázat svoji totožnost a sdělit konkrétní účel, pro který výpis potřebuje. Nařízení tyto účely rozděluje do několika kategorií (například zemědělský půdní fond, kulturní památky a podobně). Bude tedy možné zpětně zjistit, kdo, kdy a za jakým účelem se na konkrétní nemovitost dotazoval.

Za pozitivní se dá považovat i rozšíření druhů informací z registru. Bude možné zjistit nejen přehled vlastnictví k nemovitostem, ale i veškerých věcných práv k nim zapsaných, jako jsou předkupní práva, oprávnění z věcného břemene či právo parkovat na sousedově pozemku.

Podle novely bude možné podávat návrhy na zápis do katastru elektronicky za pomoci elektronického podpisu. Mění se i způsob zápisu vlastnických práv ke stavbám.

Výpisy bude také možné získat u kteréhokoli českého katastrálního úřadu. Do nynějška to bylo možné jen u katastrálního úřadu, do jehož působnosti nemovitost patřila.

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč