Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Čtyři letecké pumy nalezené na Teplicku odvezl pyrotechnik k likvidaci

Česko

  12:54aktualizováno  14:23
V areálu ve Rtyni nad Bílinou na Teplicku, kde sídlí několik firem, nalezli ráno pracovníci při výkopových pracích munici. Prvotní informace hovořily o nálezu jednoho nebo dvou kusů. Po 13. hodině policie uvedla, že jde o čtyři letecké pumy. O hodinu později pyrotechnik odvezl munici k likvidaci, evakuace skončila.

„Našly se čtyři kusy v hloubce asi deseti metrů. Váží okolo 60 kilogramů,“ uvedla policejní mluvčí Ilona Gazdošová s tím, že pumy vytáhli hasiči pomocí jeřábu.

Událost si vyžádala evakuaci desítek lidí. Ti se mohli vrátit zpět domů či na pracoviště po 14. hodině.

Zavřená byla silnice mezi obcemi Kozlíky a Velvěty. Policie pak před polednem oboustranně uzavřela také hlavní silnici I/8 z Teplic na Rtyni nad Bílinou. Zhruba ve 14 hodin byly všechny cesty opět průjezdné.

Nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou časté podle policie právě při stavebních nebo výkopových pracích nebo při pobytu v lese.

Munice může být nefunkční, ale existují i případy, kdy je ještě funkční a hrozí nebezpečí. Nálezce by se neměl podezřelého předmětu dotýkat, nijak s ním manipulovat, ale ihned volat policii.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

V květnu 2021 byla nalezena letecká puma z druhé světové války v litvínovské chemičce. Areál musely opustit tisíce lidí:

5. května 2021

Autoři: ,