Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Armáda nadále počítá s letištěm Líně, kde vláda plánuje gigafactory

Pohled z výšky na letiště v Líních (5. srpna 2022) foto: Petr Eret, MAFRA

Téměř čtyřsethektarové letiště Líně u Plzně, kde má podle rozhodnutí vlády vzniknout strategický podnikatelský park, by mělo nadále sloužit jako záložní strategický i rozvojový prostor pro české vojáky. ČTK to sdělil dobře informovaný zdroj. Zájem armády zachovat letiště potvrdily také okolní obce, které tam mají pozemky a proti gigafactory protestují.
  13:10

Armáda ministerstvu obrany podle zdroje ČTK sdělila, že záložní plochu, kde má základnu své letecké záchranné služby (LZS), potřebuje a s letištěm ve svých plánech počítá.

„Armáda dala negativní stanovisko, ale nemohu to říct, protože dokument je v režimu přísně tajné. Řekla, že letiště potřebuje a že je strategické i pro její rozvoj,“ uvedl zdroj.

V usnesení vlády o vzniku SPP je podle zdroje napsáno, že armáda musela do 31. srpna vyjádřit, jestli letiště chce. Už to řekla, ale ministerstvo obrany žádný termín nemá a může se vyjádřit třeba až za dlouho, řekl zdroj.

Armáda i ministerstvo obrany sdělily, že jejich materiál je neveřejný. Vlastimila Cyprisová z kanceláře náčelníka Generálního štábu Armády České republiky odkázala na ministerstvo obrany.

„Informace vám bohužel poskytnout nemohu; 31. srpen byl deadline pro dílčí analýzu, nikoli pro projednání na vládě. Materiál je navíc neveřejný. Předkladatelem návrhu je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO),“ sdělila mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková. Vyjádření ministerstva průmyslu ČTK zjišťuje.

Obce zatím vyhráno nemají

Negativní stanovisko armády ke vzniku SPP potvrdili také starostové pěti okolních obcí. Dodali ale, že ještě není vyhráno, protože náměstek ministerstva obrany stanovisko armády upravil.

„Zatím je v režimu tajné a je na vládě. Bude se projednávat až po volbách, protože MPO jako předkladatel to dřív neotevře. Po volbách počítají s tím, že začnou objíždět území,“ řekl jeden ze starostů.

Obce se obávají toho, že ministerstvo obrany stanovisko armády přeformulovalo. „Armáda už k původnímu návrhu usnesení vlády dala zamítavé stanovisko, náčelník generálního štábu napsal, že by se návrh SPP vůbec neměl na vládu dostat,“ uvedl zdroj z obcí.

„Pokud by to byla pravda, tak to rozhodnutí armády naprosto respektujeme. Od začátku jsme říkali, že je potřeba počkat na vyjádření armády, zda plochu vnímá, nebo nevnímá jako strategickou. A pokud tam plánuje nějaký rozvoj a Plzeňský kraj tomu bude moci být nápomocen, tak jsme připraveni,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták z Pirátů. Očekává, že ministerstvo obrany v dohledné době řekne, jak se armáda vyjádřila a jestli ji podporuje, nebo ne.

„Mluvím za pět obcí a většinový názor starostů je, že kdyby to celé bylo les, louky a příroda, tak je to pro lidi tady to nejlepší. Nicméně to letiště tam je, je tam legálně a nejsme blázni, abychom věřili, že se ho v této době úplně zbavíme. A ani nás to nepálí. A pořád to, že tam jsou letci, tak je to obrana proti přílivu agenturních zaměstnanců,“ dodal starosta Dobřan Martin Sobotka. Negativní vyjádření armády je podle něj potvrzením dosavadního stavu, protože už to dříve považovala za potřebný majetek.

Pokud se podle něj informace o zamítavém verdiktu armády potvrdí, je to jenom část řešení problému. „Pro nás je to pořád další úkol, jak pokračovat v tom, že zmizí hrozba průmyslové zóny jednou provždy. A samozřejmě platí naše stanovisko z roku 2002, že si tam představujeme jen soukromé letiště pro denní provoz,“ uvedl Sobotka.

Stabilní základna pro nové americké stíhačky, která se v médiích diskutuje, je podle něj nesmysl, protože letiště ty parametry nemá a jeho přebudování pro stálou základnu F-35 je nemožné. „Ale kdyby ta snaha byla, tak ji také nepodpoříme,“ uvedl. Nouzové a záložní letiště pro případ války ale starostové chápou.

Podle šéfa krajského odboru regionálního rozvoje Miloslava Michalce zpracovává kraj aktualizaci zásad územního rozvoje (ZUR), reagoval tím na vládní informace o tom, že ministerstvo obrany letiště nechce.

„Do ZUR potřebujeme vyjádření armády k letišti a zatím nemáme žádné,“ uvedl. Teprve pak může kraj v práci pokračovat. Pokud Armáda řekne, že tam chce mít své vojáky a že budou letiště využívat, tak území kraj ze ZUR vyjme a bude to letiště jako dřív. Teď tam armáda nelétá, tak je to zatím jako zóna,“ dodal.

Autoři: ,