Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obce u letiště Líně čeká další boj. Vojáci mají vlastní plány, pozemky by mohly sloužit i aktivním zálohám


Letiště v Líních u Plzně, kde by podle některých úvah mohla vzniknout továrna na baterie do elektromobilů. (5. srpna 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

Premium
Padesát na padesát. Tak odhaduje šéf největší letecké školy v Líních na Plzeňsku a předseda Evropské asociace pro rozvoj všeobecného letectví Štefan Koprda šance na zachování provozu na letišti, zapsaném do povědomí veřejnosti nedávným úsilím vlády o výstavbu gigatovárny na baterie koncernu Volkswagen (VW).

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Automobilka to nakonec vzdala, ale soud nedávno provozovateli kvůli neplacení nájmu nařídil do dvou měsíců od doručení písemného rozsudku letiště opustit. Nastoupí armáda a před starosty je další boj. Bojí se, aby očekávané investice nepostihly okolní obce, podobně jako to hrozilo při plánech na rozsáhlou továrnu VW.

Případným koncem letiště jsou ohroženy desítky podnájemců z řad leteckých škol, pilotů, muzea, leteckých fotografů, logistických firem, opravářů vozidel a dalších podnikatelů v místě. „Hrozí, že budeme muset nakonec z letiště odejít i my, kteří máme s provozovatelem smlouvy. Těch 88 letadel a 620 lidí, co tady působí, nemá kam jinam jít. Když se chystala gigafactory, hledal stát pro letiště v okolí náhradní lokalitu. Teď už náhradu nikdo nehledá,“ svěřil se Koprda.

Ideální by podle něj bylo, kdyby provozovatel dostal šanci na odklad dvouměsíčního termínu vystěhování, případně se rychle našel náhradní provozovatel, a kdyby armáda posléze mohla fungovat v místě současně s nynějším civilním provozem letadel.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: