Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

O víkendu opět přijde letní čas, se střídáním nesouhlasí většina Čechů

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Po pěti měsících se opět vrací letní čas. V noci na neděli se hodinové ručičky posunou o hodinu vpřed, tedy z 2:00 na 3:00. Standardní středoevropský čas začne znovu platit za sedm měsíců, konkrétně 29. října. Proti změně času je většina Čechů, zrušení se ale do roku 2026 řešit nebude.
  16:57

S pravidelným posunem času není spokojena většina Čechů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2018 souhlasilo se zrušením střídání času 70 procent respondentů. Celkem 44 procent si přálo trvalý letní čas, pro ponechání zimního bylo 24 procent.

Úplné zrušení časového posunu v Evropské unii mělo přijít už v roce 2018, tehdy se ale členské státy neshodly na jednotném čase. EU naposledy jednala o změnách času o tři roky později, kdy stanovila letní a zimní čas do roku 2026.

Změna času v České republice funguje od roku 1979. Původně ale trval zimní i letní čas stejně dlouho, tedy šest měsíců. Na současný systém, kdy letní čas trvá sedm měsíců a zimní zbylých pět, se přešlo v roce 1996.

Letní čas se zaváděl původně kvůli snížení spotřeby energie. Kromě České republiky se jím řídí také další evropské státy s výjimkou Ruska, Běloruska, Islandu, Grónska a norských ostrovů.

Ve světě je dnes letní čas spíše výjimkou. Kromě EU ho dodržuje většina Kanady, Chile, Paraguay, Kuba, Haiti a části Austrálie. Spojené státy americké přešly na letní čas už minulý týden, s výjimkou Arizony, která přestala měnit čas v roce 1968, a Havajských ostrovů, kde naposledy posouvali hodinové ručičky v roce 1945.

Vadí vám střídání letního a zimního času?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 2. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

Ano2382
Ne2077

Mexiko se letos přidalo ke státům, které se vrátily k permanentnímu zimnímu času. Naopak Egypt se k letnímu času vrací po sedmi letech, snaží se tak o úsporu spotřeby energie.

Letní čas není dobrý pro zdraví, tvrdí expertky

Podle expertek z Akademie věd ČR by ale pro zdraví byl vhodnější zimní čas. Při letním čase by se v zimě rozednívalo až kolem 09:00 a řada lidí by podle vědkyň své biologické hodiny neměla s tímto nastavením seřízené, což by mohlo vést k civilizačním chorobám, nižší produktivitě i příjmům či ke zhoršení studijních výsledků.

Příznivci letního času ale oponují, že většina lidí už v dnešní době nezačíná pracovat se svítáním, naopak mohou po práci využít delší denní světlo k relaxaci a sportu.

23. října 2018

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...