Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letnou čeká další kolaps

Česko

  9:03
PRAHA - Jen co skončila komplikovaná uzavírka Vyšehradského tunelu, kvůli které musel Pražany dokonce kolem tamní skály přepravovat převozník po Vltavě, čeká na cestující v metropoli další dopravní komplikace. A to velmi výrazná.

Kolaps na Letné z polovina května letošního roku foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Kompletní uzavírka se původně plánovala už na listopad, kvůli uzavření Vyšehradského tunelu ale byla o více než měsíc odložena. Teď už ale mohou Pražané počítat s tím, že „Milada“ se uzavře každým dnem. Metrostav, který staví tunel Blanka, už totiž nechce čekat.

Ulice se možná uzavře už zítra
Jeden z možných a dopředu ohlášených termínů začátku uzávěrky je středa 10. prosince, tedy zítřek. Rozhodně to ale není definitivní. Magistrát to měl dneska konečně rozhodnout, ale neděje se nic, přeložili to nejspíš na zítra,“ řekl včera LN mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš. „Nechceme, aby to bylo ohlášeno na poslední chvíli, rádi bychom veřejnost dopředu informovali, ale nedá se nic dělat,“ doplnil Vokuš.

Že se o uzavírce na Letné bude jednat až dnes, potvrdil včera LN radní pro dopravu Radovan Šteiner. „Dopravní poradu, včetně problematiky ulice Milady Horákové, máme v úterý. Po této poradě budou známy i přesné termíny začátku a konce uzavírky,“ sdělil Šteiner.

Ulice Milady Horákové bude kompletně uzavřena v úseku od ulice U Sparty ke stanici metra Hradčanská. Automobily v obou směrech budou muset využívat náhradní koridor. Ten vede na jihu Letenské pláně, je to vlastně provizorní silnice kolem staveniště. Na něm bude pro každý směr vyhrazen pouze jeden jízdní pruh. Dá se očekávat, že uzavírka způsobí v prvních dnech dopravní problémy. Odborníci z pražského dopravního inspektorátu řidičům doporučují, aby raději jeli úplně jinudy, třeba přes Bubeneč, nebo sjeli na Prahu 1 na nábřeží.

Tramvajové linky 25 a 26 budou stejně jako dosud končit v zastávce Sparta, přes Letenskou pláň bude i nadále jezdit náhradní autobusová doprava, která bude stejně jako automobily odkloněna na takzvaný jižní provizorní koridor.

Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše se na květen příštího roku už plánuje obnovení provozu tramvají na smyčce Špejchar směrem od Letenského náměstí. V plném provozu by se pak na ulici Milady Horákové měly tramvaje i automobily vrátit v září 2009. Uzavírka bude tedy dlouhodobá - trvat bude nejméně deset měsíců. Potom už by ale toto místo mělo mít svou finální podobu. Dopravní kolaps už Letná zažila letos v polovině května, i když se ulice Milady Horákové uzavřela jen částečně.
Autor: