Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Léto kočkám příliš nesvědčí

Česko

Kočky jsou v ohrožení, mají-li volný přístup na zahradu nebo mají příležitost pohybovat se venku.

Nejčastějšími letními nástrahami pro kočky jsou úžeh a úpal, včelí žihadlo, vnější paraziti, uštknutí, rozličné úrazy a otravy a nepozorní řidiči.

I když kočky milují teplo, všeho moc škodí. Jejich možnosti termoregulace nejsou velké, potní plochy (nosní zrcátko a polštářky tlapek) jsou příliš malé.

Pokud je kočka v uzavřeném prostoru s přímým slunečním zářením, hrozí jí akutní nebezpečí úžehu a úpalu. Tyto zdravotní komplikace si mnoho lidí plete, snad i proto, že se často vyskytují společně. Jako pomůcka pro jejich rozlišení poslouží následující zjednodušení. Slunce sežehne hlavu, následuje úžeh. Na úpal ale stačí cokoli, co „pálí“, tedy i teplý vzduch.

Úpal tedy vzniká přehřátím organismu v horkém prostředí. Svůj podíl na tom má rovněž dehydratace organismu. Organismus se pak zahřívá až na 40 °C, teplo se šíří celým tělem a ohrožuje mozek i srdce. Jeho hlavním projevem je bolest hlavy. K ní se přidává zvracení, rychlé dýchání, závratě, suchá kůže, teplota. Stav bezvědomí či svalové křeče mohou vyvrcholit šokovým stavem a poškozením mozku. U těžkých případů hrozí smrt.

Naštěstí většina koček ctí jižanskou siestu omezením fyzické námahy a pobytu na přímém slunci. Na co jsou však kočky krátké, to je jejich lovecký pud. Jejich kořistí se mohou stát nejen mouchy, motýli a můry, avšak i včely a vosy. Jejich žihadlo je pro kočky velmi bolestivé. Postižené místo okamžitě natéká, kočky začnou zrychleně a nepravidelně dýchat. Je potřeba žihadlo vyjmout a zasažené místo ochladit. Při zhoršujících se příznacích rychle vyhledáme veterináře. Časté otravy Kočku je třeba pravidelně prohlížet nejen v případě, kdy se může volně pohybovat po zahradě nebo v širokém okolí domu. Hrozí jí velké množství vnějších i vnitřních parazitů. Dnes již existuje dostatečné množství preventivních přípravků, které kočky chrání.

Velkým nebezpečím pro kočky, které mají volný přístup do širokého okolí svého domova, jsou otravy způsobené pozřením různých jedů, pesticidů a insekticidů, které bývají v tělech otrávených hlodavců. V takovém případě je nezbytný okamžitý transport k veterináři.

Dobře živené a zdravé kočky mohou mít koťata několikrát do roka. V létě se jejich reprodukční aktivita ještě zvyšuje. Průměrně se rodí čtyři nebo více koťat. Jen si spočítejte, kolik koťat by měl majitel jedné kočky ročně umístit.

Je neetické a v dnešní době již ošetřené zákonem proti týrání zvířat takovouto situaci řešit „starými a osvědčenými“ metodami. Nejúčinnější způsob, který tento problém řeší jednou provždy, je kastrace. Nejen že se sníží počet nechtěných koťat, ale tento zákrok má i jiné výhody. Kastrovaní kocouři nezanechávají na svém území nepříjemné pachové stopy, odpadnou rvačky o teritoria, a tím je mezi kočkami méně úrazů. Kastrované kočky i kocouři jsou také přítulnější.

Článek dodal časopis