Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Léto v Praze? Dopravní potíže

Česko

Začínají prázdniny a s nimi objížďky, výluky, dopravní zácpy. Město naplánovalo třináct dopravních omezení, u nichž počítá s potížemi.

PRAHA Léto v metropoli se stejně jako v předchozích letech ponese v duchu rekonstrukcí tramvajových tratí i povrchů silnic. Magistrát očekává velké dopady na dopravu a přetěžování objízdných tras u třinácti z celkem sedmadvaceti omezení nebo uzavření provozu. Město naplánovalo celkem dvě stovky větších či menších rekonstrukcí za více než miliardu korun.

Největší potíže způsobí zřejmě dlouhodobá uzavírka velké části třídy Milady Horákové, která začíná dneškem. Z ulice zmizí auta i tramvaje kvůli pokračující výstavbě městského okruhu. Omezení potrvají až do ledna příštího roku, ulehčit mají řidičům i Pražanům dočasné provizorní cesty – silnice a tramvajová trať podél Letenských sadů. Bolavým místem se od poloviny července stane spojení z jihu města do centra. Více než měsíc totiž bude zcela uzavřen Vyšehradský tunel. Dělníci opraví tramvajovou trať, inženýrské sítě a vybudují cyklostezku. Náhradní dopravu pro cestující bude mimo jiné zajišťovat přívoz mezi Podolím a Zlíchovem. Významné potíže očekávají dopravní experti z magistrátu také při uzavírce jedné z nejrušnějších městských tepen – ulice K Barrandovu. Ta bude uzavřená mezi ulicemi Geologická a Pod Habrovou od zítřka až do poloviny srpna. Problematickými místy budou také uzavírky Průmyslové, Kolbenovy nebo Kbelské. Na rozdíl od loňského léta, kdy kolaps ve městě způsobovaly opravy na Štefánikově mostě, Palackého mostě a v Nuslích, bude letos snazší cestování městskou hromadnou dopravou. Tramvaje nepojedou ještě týden na Žižkove, dotkne se jich ale hlavně uzavírka Vyšehradského tunelu a Letné. Dopravní podnik ale ve spolupráci s Ropidem, organizátorem pražské hromadné dopravy, letos omezil o 14 méně linek autobusů. O jednu, respektive dvě minuty se prodloužily letní intervaly tramvají, mírné omezení provozu čeká i metro ve špičkách pracovních dnů. Pásmový provoz se ale obnovovat nebude.

Omezení se dotknou i železniční dopravy. Vlaky nepojedou mezi smíchovským a hlavním nádražím, suplovat je bude náhradní tramvajová linka číslo 34. Cestující budou moci mezi oběma nádražími cestovat i s vlakovými jízdenkami.

***

Letní cestování Prahou Uzavírky a výluky 1. Ještě týden potrvá úplná uzavírka ulic Seifertova a Táboritská a část Olšanského náměstí kvůli rekonstrukci tramvajové trati (do 8. 7.) 2. Do konce srpna pokračuje úplná uzavírka ve směru z centra na Radlické v úseku mezi Křížovou a smyčkou ČSOB 3. Od zítřka významné omezení pruhů na ulici K Barrandovu mezi ulicemi Geologická a Pod Habrovou (do 17. 8.) 4. Chystá se úplná uzavírka Vyšehradského tunelu a části Rašínova a Podolského nábřeží v okolí tunelu kvůli rekonsturkci inženýrských sítí i komunikace (od 16. 7. – 23. 8.) 5. Uzavírka ulice Milady Horákové v úseku Svatovítská – Letenské náměstí pro směr z centra, až do března roku 2009 6. Uzavírka poloviny vozovky ulice Kbelská a ulice Veselská, až do června 2009 7. Rekonstrukce uzavře (bez přesného termínu) také Jižní spojku mezi sjezdem na Zahradní Město a Lanovým mostem 8. Rekonstrukce ulice Kolbenova mezi Zálužskou a Slévačskou 9. Rekonstrukce Průmyslové ulice v úseku Poděbradská – most přes Rokytku 10. Oprava křižovatky ulic Pražská a Švehlova (10), 11. Oprava poloviny silnice Břežanské údolí před Komořanskou (do 18. 7.) 12. Rekonstrukce jednoho pruhu ulice Novopacká mezi ulicí Bystrou a podjezdem vlakové trati v Horních Počernicích

Prázdninový provoz MHD do 29. 8. V metru jsou mírně prodlouženy intervaly všech linek, na trase A jede v pracovních dnech v úseku Skalka – Depo Hostivař jen každý druhý vlak. U všech tramvajových linek je prodloužen interval z osmi na deset minut, u linky číslo 9 ze čtyř na pět minut. Je zavedena náhradní tramvajová linka 34, která nahradí výluku vlaků mezi Smíchovským a Hlavním nádražím. Po celé prázdniny nejedou autobusy 143, 277, 305, 343, 465 a všechny školní linky. Mírně omezený provoz nebo prodloužené intervaly mají autobusy 107, 122, 131, 136, 155, 167, 176, 198, 213, 215, 260, 107, 147, 306, 307, 316, 326, 340, 351, 359, 362, 370, 375, 379. Posíleny jsou autobusové spoje 114, 217, 261.

Vlaky Desítky spojů o prázdninách nekončí nebo nezačínají na pražském Hlavním nádraží. Výluka se týká: mezinárodních vlaků Eurocity z a do Berlína, Hamburku, Drážďan, Lipska, Basileje a Amsterodamu. Tyto vlaky budou přijíždět do Holešovic a tam budou také začínat (ode dneška do 6. 9.) rychlíků na trasách Praha – Hradec Králové, které budou končit a začínat na Masarykově nádraží, nepojedou do stanic Hlavní nádraží a Vršovice (ode dneška do 10. 9.) trati mezi Hlavním a Smíchovským nádražím; všechny vlaky od Plzně a Berouna budou začínat a končit na Smíchovském nádraží (ode dneška do 31.8.) Bližší inforamce o uzavírkách, objízdných trasách i intervalech dopravy nabízejí internetové stránky pražského magistrátu www.praha-mesto.cz a dopravního podniku www.dpp.cz Zdroj: MHMP, ČD, Ropid

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!