Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letoun s tělem odletěl domů

Česko

Tragédie v Pákistánu – Vzdát hold velvyslanci se chystali prezident i premiér

Speciál s ostatky velvyslance Iva Žďárka měli v Praze očekávat prezident i premiér

PRAHA Armádní speciál s tělem českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka, který se stal v sobotu obětí teroristického útoku, zamířil včera do České republiky.

V Praze Ruzyni měl letoun s ostatky přistát před devátou hodinou večer.

Rakev přikrytá českou vlajkou a květinovou výzdobou byla do armádního letadla naložena za doprovodu pákistánských vojáků na letišti vojenské letecké základny Čaklala nedaleko hlavního města Islámábádu. V Praze ho měli očekávat kromě jiných i prezident Václav Klaus společně s premiérem Mirkem Topolánkem. Oba včera vyjádřili lítost nad tragickou smrtí českého ambasadora. „Smrt velvyslance je nesmírně smutná a tragická záležitost,“ řekl Klaus. Podle Topolánka ukazuje Žďárkova smrt, že ani úřad velvyslance není jednoduchý. „Jeho rodiny je mi líto,“ řekl premiér.

Topolánek pokládá Žďárkovu tragickou smrt za další „výzvu k tomu, aby Česká republika usilovala o mírové řešení konfliktů a stála na straně boje proti terorismu“.

Úmrtí českého velvyslance ovlivnilo i včerejší jednání vlády. Na jeho památku ministři zahájili zasedání minutou ticha.

Jak proběhne pohřeb Iva Žďárka, zatím není jasné. Podle dosavadních informací to bude záležet výhradně na rozhodnutí velvyslancovy rodiny.

Žďárek, který zastával post velvyslance v Pákistánu jen pár týdnů, se stal v sobotu obětí teroristického útoku v pákistánském Islámábádu. Zemřel v troskách luxusního hotelu Marriot, před kterým explodovalo nákladní auto s 600 kilogramy výbušniny. Výbuch, který nese rukopis Al Kajdy, si vyžádal celkem 53 obětí.

Paradoxní je, že Žďárek bydlel v hotelu Marriot kvůli tomu, že tam mělo být bezpečněji než na české ambasádě. Hotel totiž leží v lépe střežené čtvrti, v jeho okolí byly hlídky a zátarasy. „Chtěli jsme pro něj vybrat to nejlepší, co v Islámábádu je, a to je hotel Marriot,“ řekl bývalý velvyslanec v Pákistánu Petr Přibík. Žďárkovi by v listopadu bylo 48 let. Byl ženatý, zanechal po sobě dva syny.

Velvyslanec Žďárek je teprve druhým Čechem, který byl jako civilní osoba v zahraničí zabit při teroristickém útoku. První obětí teroristů se stal v červenci 2005 čtyřiadvacetiletý Petr Kořán z Ústí nad Labem, který zemřel při bombovém útoku v egyptské rekreační oblasti Šarm aš-Šajch.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!