Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Lety do New Yorku posílí

Česko

Americké Delta Air Lines startují linku Praha – New York. Důvodem je i růst zájmu Čechů o cesty do USA

PRAHA Americká společnost Delta Air Lines začne na pravidelné lince mezi Prahou a New Yorkem konkurovat Českým aeroliniím (ČSA).

Dnes po půl osmé přistane v Praze první Boeing 767 v barvách Delty, ve kterém může až 252 pasažérů o dvě hodiny později zamířit do New Yorku. Lety s odletem v půl desáté v Praze a příletem v půl jedné odpoledne do New Yorku budou Delta Air Lines provozovat třikrát týdně. ČSA budou i nadále létat do New Yorku každý den.

Představitelé obojích aerolinek, které spolupracují v rámci aliance Sky Team, tvrdí, že jejich lety si nebudou výrazně konkurovat. Obě společnosti si totiž na svých webech vzájemně prodávají letenky a provozují také společné (codesharové) lety vedené pod hlavičkou jedné ze společností. „Další rozšíření codesharové spolupráce s Delta Air Lines na lince mezi Prahou a New Yorkem – JFK nám umožňuje posílit nabídku Českých aerolinií na této trase až na deset letů týdně. Zároveň poskytujeme zákazníkům ze Spojených států více spojů dále z Prahy prostřednictvím evropské sítě ČSA,“ říká Petr Pištělák, viceprezident ČSA pro marketing a vývoj produktu.

Analogicky odpovídá i Frank Jahangir, viceprezident Delta Air Lines pro oblast Evropy, Blízkého východu, Afriky a Indie. „Díky této nové lince Delta v současné době nabízí denní spojení z České republiky do Spojených států,“ zdůraznil Jahangir. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka potvrdil, že obě aerolinky budou spolupracovat, a cestující proto nemohou očekávat snížení cen letenek v důsledku vyšší konkurence.

Praha na podzim po více než dvou letech přijde o přímé spojení na největší světové letiště v Atlantě. Poslední letadlo Delty odstartuje z Prahy 26. září. Důvodem je očekávaná nižší poptávka v zimě, lety budou obnoveny na letní sezonu 2010.

„Posílení letů do New Yorku kopíruje zájem Čechů o tuto destinaci,“ říká viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. „Spojené státy jsou v současnosti jedinou světovou destinací, do které proudí více Čechů než v minulých obdobích. A New York je z pohledu Čechů vůbec nejnavštěvovanějším městem,“ uvádí Okamura. Podle jeho odhadů letos do Spojených států vycestuje na 70 tisíc Čechů, zatímco loni se jich na cestu přes oceán vydalo jen zhruba 45 tisíc. Opačným směrem by do Prahy mělo během letoška přiletět kolem 300 tisíc Američanů.

Posílení letů do New Yorku by měly ocenit i firmy. „Nákladní letečtí dopravci mohou využít kapacitu až do deseti tun nákladu k přepravě do New Yorku,“ řekla oblastní manažerka Delta Cargo Helena Haubová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!