Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

LGBT+ požadují stejnou ochranu jako etnické menšiny, vražda jimi otřásla

Česko

  10:25aktualizováno  12:01
Společnost LGBT+ lidí předkládá vládě a Sněmovně výzvu „Společně proti násilí“. Požadují v ní například novelizaci trestního zákoníku a schválení manželství pro všechny. Komunita tím reaguje na tragickou událost z minulého týdne, při které v centru Bratislavy střelec u baru Teplárna zavraždil dva muže. Nemůžeme to zamést pod stůl s tím, že šlo o osamělý čin, uvádí společnost.

„Od středy přemýšlím, jak se u nás asi cítí patnáctiletý kluk nebo holka, kteří si právě uvědomují svou identitu a dočtou se o událostech na Slovensku. A jak se asi musí cítit jejich rodiče,“ uvedla na tiskové konferenci Lucie Zachariášová z organizace Prague Pride a Jsme fér.

Podle komunity nelze krvavou událost z Bratislavy zamést pod stůl s tím, že se jednalo o osamělý čin radikalizovaného člověka. Čin vnímají jako potvrzení toho, že pocit bezpečí LGBT+ lidí v Česku klesá.

„Všichni si klademe otázku, zda se takový útok může stát i u nás. Můžu vás ujistit, že může. Může se stát dnes, může se stát zítra,“ prohlásila Klára Kalibová ze společnosti In Iustitia, která se otázkám předsudečného násilí a související osvětě dlouhodobě věnuje.

Komunita proto vládě a Sněmovně zaslala výzvu, která má zajistit lepší bezpečnost a ochranu LGBT+ lidí. Požaduje novelizaci trestního zákoníku tak, „aby zajistil, že LGBT+ lidé jako jedna ze skupin ohrožených předsudečnou trestnou činností získají zcela totožnou ochranu jako ostatní skupiny již trestním zákonem specificky chráněné.“

Dále žádá urychlené schválení zákona o manželství pro všechny páry a přijetí legislativy, která zastaví povinnost kastrace trans lidí při změně pohlaví.

„Intenzivní debata o manželství pro všechny se vede ve společnosti a Sněmovně nejméně pět let, zákon už je druhé volební období předložen. Politická reprezentace ho většinou buďto ignoruje, nebo brání, aby byl projednán,“ řekla Zachariášová. Podle průzkumů má schválení legislativy pozitivní vliv veřejné mínění a přijetí LGBT+ lidí ve společnosti.

Výzvu „Společně proti nenávisti“ podepsalo již 22 organizací a nyní se otevřela i veřejnosti. Lidé mohou dokument nalézt a připojit se k němu na webové adrese www.spolecneprotinenavisti.cz. Společnost svolala na středu 26. října od 18 hodin setkání na Václavském náměstí.

V současnosti jsou LGBT+ lidé v Česku nejvíce ohrožení předsudečným násilím, hned po Romech, uvádí statistika organizace In Iustitia. „Pachatelé a pachatelky homofobních a transfobních útoků však nejsou orgány činnými v trestním řízení vyšetřováni a stíhání tak, jako pachatelé rasových, etnických, národnostních nebo náboženských útoků,“ uvádí Kalibová.

Omluva Čaputové

Po útoku v baru v Bratislavě se opět rozvířila debata o postavení a bezpečnosti LGBT+ komunity nejen na Slovensku, ale i v Česku. Tragédie vyvolala na Slovensku vlnu solidarity, útok odsoudili přední politici země, ve zvláštním usnesení také slovenský parlament.

Minulý týden ve slovenské metropoli na pietní akci a následném shromáždění uctily oběti střelby tisíce lidí. Prezidentka země Zuzana Čaputová se v projevu omluvila LGBT+ komunitě za to, že společnost nedokázala ochránit jejich blízké.

K útoku, který slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok, se vyjádřili i čeští politici. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v europarlamentu řekl, že homofobie v Evropě nemá místo.

„České předsednictví hluboce odsuzuje útok na zařízení LGBTIQ v Bratislavě, který způsobil smrt dvou mladých lidí ve středu 12. října, a nenávistný a antisemitský manifest, který vedl k tomuto hroznému aktu neospravedlnitelného násilí,“ poznamenal.

Střelec útočil minulý týden u gaybaru Teplárna. Zabil dva muže ve věku 23 a 26 let a vážně poranil jednu osmadvacetiletou ženu. Původně však podle šéfa slovenské policie Štefana Hamrana plánoval zaútočit na premiéra Eduarda Hegera. Když mu záměr útoku na ministerského předsedu nevyšel, vybral si jiný vyhlédnutý cíl, a to byl právě bar. Policie útočníka našla později mrtvého, spáchal sebevraždu.

Autoři: ,