Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Aby si můj syn mohl vybrat. Lidé v Praze demonstrovali za práva LGBT+ menšiny

Česko

  18:47aktualizováno  21:19
Na pražském Václavském náměstí se ve středu v podvečer sešlo několik tisíc příznivců a podporovatelů LGBT+ na akci nazvané Společně proti nenávisti. Přítomní volali po vyšší ochraně této menšiny a změně zákonů. Na pódiu vystoupila mimo jiné i jaderná odbornice Dana Drábová anebo zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Policie na místě řešila jednu jen menší potyčku.

Několik tisíc lidí dorazilo ve středu večer na pražské Václavském náměstí podpořit LGBT+ lidi v jejich boji za vyšší ochranu této menšiny a změnu zákonu, například povolením sňatků pro stejnopohlavní páry. Spouštěčem ke svolání akce byla vražda dvou LGBT+ lidí v baru v Bratislavě.

Na pódiu vystoupily například zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková či jaderná odbornice Dana Drábová. Ta veřejně přiznala, že nechodí na demonstrace, protože ji děsí větší skupiny lidí, přesto měla nutkavou potřebu dorazit ve středu večer na Václavák za dalšími lidmi.

„Vidím a slyším kolem sebe více a více zlých slov, nedej bože činů. Není na ně adekvátní reakce. Jako bychom zapomínali na to, na čem drží naše společnost. Drží na soucitu, toleranci, solidaritě, úctě k jinakosti a ochraně zranitelnosti. Měli bychom kultivovat tyto hodnoty sami v sobě, zkoušet je kultivovat i ve svém okolí. Když narazíme na zlá slova, měli bychom je nasvítit, aby bylo vidět, že tohle do našeho světa nepatří,“ pronesla.

„Je mi strašně, že vám píšu zprávu, kterou si nikdy nepřečtete. Střídá se u mě smutek, zlost a zmar. Nemůžu na vás přestat myslet,“ přečetl ze svého dopisu pro zesnulého Juraje a Matúše novinář Filip Titlbach. Připomněl, že jedním z důvodů, proč se pražská akce konala, bylo i uctění památky dvou obětí z bratislavského gay klubu.

Herečka a držitelka ceny Thálie Tereza Dočkalová z pódia zase apelovala na politiky a média, aby otevřela debatu manželství pro všechny a hlavně ochranu LGBT+ lidí. Podle ní nemá jít o lidi, kteří se budou bát o život svůj nebo svých blízkých kvůli své sexuální orientaci.

„Musíme společně zastavit, aby se podobné útoky jako na Slovensku neopakovaly. Od našich volených zástupců jsme například museli poslouchat, že při schválení manželství pro všechny poroste obchod s dětmi. Nechceme to poslouchat od námi volených zástupců,“ řekl Czeslaw Walek z organizace Prague Pride.

Mezi řečníky byli také umělec Vladimir 518, youtuber Karel Kovář či zástupci LGBT skupin napříč celou republikou.

„Chci, aby si můj syn mohl vybrat,“ řekla iDNES.cz Edita Šramotová, která s sebou přivedla kamarádku a její maminku. Doplnila, že měla štěstí na pokrokového lékaře, který chápe rozdíl mezi pohlavím a genderem.

Na shromáždění přišli také manželé Šárka a Vláďa. „Týká se nás to nejen osobně, ale i lidsky,“ přiznali s tím, že by nikdo neměl řešit sexuální orientaci druhých.

Vystoupil i majitel bratislavského baru Roman Samotný, kde ke hroznému činu došlo. Poděkoval Čechům, že Slováky nehodili přes palubu. „Reakcí na tento odporný čin byla obrovská vlna solidarity. I vy všichni jste součástí této vlny, která může zastavit nenávist. Díky každému z vás můžeme tvořit společnost, kde hlavní směr určuje láska,“ řekl. „Chtěl bych vás poprosit, abyste nemlčeli. Všichni máte hlas, který musí být vyslyšen,“ doplnil.

Policie řešila menší potyčku

Kromě LGBT+ lidí a jejich podporovatelů do centra Prahy dorazil i jeden odpůrce. S transparentem a megafonem vykřikoval hesla proti zmíněným menšinám, převzala si jej ale policie, která ho po celou dobu hlídala.

„My všichni jsme hříšníci. Není tu jediný člověk, co by nebyl hříšník. Každý hříšník zasluhuje smrt, ale život věčný je dar věčné milosti. Jak chceš přijmout boží milosti, když zapíráš, že jsi hříšník? Muž s mužem, žena s ženou, to není normální,“ hlásal.

Jeho chování se nelíbilo jedné z účastnic a muže se pokusila polít vodou. Policie ale zakročila a z místa ji odvedla. Muž s transparentem byl podle člena antikonfliktního týmu In IUSTITIA známou firmou a policie proti němu zakročit nemůže.

Ohlášení demonstrace na sociální síti už v úterý využil jeden odpůrce LGBT+ k pohrůžce, že „aspoň už ví, kam jít se samopalem“. Policie jednala rychle, už ve středu byl pisatel nenávistného komentáře u výslechu, aby podal vysvětlení. Dotyčnému hrozí až rok vězení.

Podle policie shromáždění omezilo dopravu pouze v horní části náměstí.

Po nedávném útoku v Bratislavě ze strany LGBT+ lidí zesílily hlasy, které volají po novelizaci trestního zákoníku tak, aby zajistil, že LGBT+ lidé získají totožnou ochranu jako například etnické nebo rasové menšiny. V současnosti jsou totiž tito lidé v Česku nejvíce ohrožení předsudečným násilím, hned po Romech.

K tragické události došlo 12. října v Bratislavě v baru Tepláreň. Útočník tam zastřelil dva muže. Čin, který policie vyšetřuje jako teroristický, komunitou LGBT+ otřásl. Střelec jednal na popud nenávisti k menšinám, těsně před činem zveřejnil manifest, v němž vyzýval k násilí vůči homosexuálům a židům. Policie ho několik hodin poté našla mrtvého.

Autoři: , ,