Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V rozjetí huti Liberty už se moc nevěří, jednání ministrů s Guptou zkrachovala

Česko

  7:56
Do nepříliš lichotivé situace se v posledních měsících dostala společnost Liberty Ostrava. Ačkoliv její zástupci hýří v tiskových zprávách i ve svých veřejných prohlášeních optimismem a důvěrou v budoucnost i úspěch restrukturalizačního plánu, zástupci průmyslu i politici jsou k budoucnosti firmy spíše skeptičtí.

„Optimální by byla rychlá insolvence s domluveným kupcem, který by koupil jak Liberty, tak Tameh. Třeba v nulové variantě, za nulovou cenu. Každé prodlužování té agónie oběma firmám škodí,“ shrnul nejrozšířenější názor jeden z čelných představitelů průmyslu v kraji. Kvůli svému angažmá si nepřál zveřejnit jméno.

„Co vím, tak lidé z firem už moc nevěří, že by se huť zase rozjela, že by spustili vysokou pec a ocelárnu. A nevěří ani v nějakou snahu majitele firmy něco změnit,“ doplnil.

Po středeční schůzce s majitelem Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou se mezi výrazné skeptiky, jako jsou odboráři nebo zástupci Tamehu, zařadili i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Výsledek jednání byl velkým zklamáním a otázek je možná víc, než jsme měli předtím,“ komentoval středeční jednání Jozef Síkela.

Ministr: V navrácení peněz se neudělalo nic

„Pan ministr to řekl velmi diplomaticky, když řekl, že jsme zklamáni z výsledku jednání. Nabyl jsem dojmu, že byla schůzka svolána na žádost majitele Liberty, a myslel jsem, že budeme řešit třeba situaci zaměstnanců. Ale mám pocit, že jediným důvodem schůzky bylo, aby majitelé Liberty mohli říct, že komunikují s vládou,“ přidal se ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ministrům vadil hlavně mizivý pokrok v záchraně firmy, za poslední dobu se podle nich nic nezměnilo, hlavně se do Ostravy nevrátily peníze, které Liberty Ostrava půjčila dalším firmám ve skupině.

„Za čtvrt roku se v otázce navrácení peněz neudálo nic,“ řekl Síkela. „Celý proces byl dále zabarikádován moratoriem, které firmu chrání před insolvenčními návrhy. Pan Gupta se tváří, že provoz co nevidět obnoví, ale ve skutečnosti se jen zaměstnancům snížily platy o třicet procent.“

Liberty: Šance na pozitivní dialog mizivé

Ani zástupci Liberty neprozradili, proč vlastně její majitel schůzku s ministry inicioval. Skupina se jen omezila na prohlášení po schůzce.

„Dnešní jednání s ministry a jejich následné komentáře jsou pro skupinu Liberty Steel velkým zklamáním. Skupina Liberty Steel se obává, že šance na další pozitivní dialog jsou mizivé,“ reagovala na vystoupení ministrů v oficiálním prohlášení skupina Liberty Steel Group.

Už v pondělí má skončit hlasování části věřitelů, kteří schvalují reorganizační plán hutě. Z toho však Liberty vyloučila společnost Tameh, které přitom po několik měsíců neplatila za dodávané energie, a ta se tak ocitla v insolvenci.