Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

V huti Liberty se vrátí do práce jen stovka lidí z rourovny, zbytek dále čeká

Areál huti Liberty Ostrava. foto: Liberty Ostrava

Ačkoliv ostravská hutní firma Liberty nechává doma zaměstnance i další týden, tak se přesto potkají. V pořadí už desátý týden, kdy je většina pracovníků huti nuceně doma, totiž bude přerušen protestem, který na čtvrtek svolali odboráři.
  11:36aktualizováno  14:03

Zaměstnanci slyšeli o odkladu návratu do práce už poosmé. Do zaměstnání však od úterý nově nastoupí asi sto lidí do rourovny. „Svařovna trub, tedy rourovna, by měla mít nějaké zakázkové naplnění, takže by její zaměstnanci měli nastoupit v úterý do práce,“ řekl předseda odborové organizace ocelárny Liberty Roman Bečica.

Většina provozů v huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií.

Liberty Ostrava podle mluvčí kateřina Zajíčkové upravuje restrukturalizační plán a dojednává dodávky polotovarů, z nichž bude vyrábět produkty s vysokou přidanou hodnotou. Potvrdila, že většina zaměstnanců hutního podniku zůstane doma další týden.

Rozjela se výroba svodidel

„Většina zaměstnanců pokračuje na takzvaných „jiných překážkách na straně zaměstnavatele“, a to do 26. února včetně,“ sdělila Zajíčková. Uvedla, že 15. února firma rozjela výrobu svodidel a snaží se o zajištění externího vstupního materiálu pro rozšíření výroby, v úterý se v rourovně zprovozní svařovna.

„Minulý týden také byla zprovozněna kotelna na koksovně. Během týdne budou provedena technická opatření pro zajištění jejího provozu na plný výkon,“ uvedla Zajíčková. Firma podle ní dále opravuje části zařízení, které poškodil mráz.

Ocelárna patří k v současnosti k nejohroženějším závodům hutního komplexu. Samotný provoz ocelárny je totiž v současnosti závislý na obnovení výroby ve vysoké peci, ta zase na spuštění výroby v energetickém srdci hutě, ve společnosti Tameh. A Tameh výrobu neobnoví, dokud jí Liberty Ostrava nezaplatí většinu ze zhruba dvou miliard korun, které Tamehu v současnosti dluží.

Část dalších provozů mohou manažeři Liberty po zajištění jiných zdrojů energie spustit, ocelárnu ale ne.

„Jsme loď bez plachet, jsme na dně“

„Došla nám trpělivost. Pan Gupta nám tvrdil, že Ostrava bude vlajkovou lodí celé skupiny. A teď jsme lodí bez plachet, jsme na dně. Tak podniká Sanjeev Gupta v Evropě,“ doplnil další důvody k plánovanému protestu Petr Zegzulka, předseda odborů v rourovně.

Další problém se dá očekávat na konci února. Na předposlední den v měsíci bylo totiž svoláno jednání, po němž soud rozhodne, zda bude i nadále trvat vyhlášené moratorium, chránící Liberty před zahájením insolvenčního řízení, nebo zda jej soud zruší.

„Restrukturalizační správce má za to, že se podnikatel (Liberty Ostrava, pozn. red.) nachází v úpadku ve formě platební neschopnosti, což vylučuje poctivost záměru sledovaného preventivní restrukturalizací a současně vylučuje její další pokračování,“ stojí ve zjištění soudem přiděleného reorganizačního správce, který má na průběh moratoria dohlížet.

Což by ve výsledku mohlo znamenat i zrušení moratoria a pravděpodobnou rychlou reakci věřitelů.

„Krajský soud v restrukturalizační věci Liberty Ostrava nařídil jednání k projednání, zda jsou splněny podmínky pro další trvání všeobecného moratoria, nebo pro jeho zrušení,“ vysvětlil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Autoři: ,